Czas i miejsce akcji
Akcja powieści Krystyny Drzewieckiej osadzona jest w warszawskich realiach lat 90. Wydarzenia opisywane przez narratora Krzysia mają miejsce w trakcie trwania roku szkolnego.
Bohaterowie są mieszkańcami ulicy Zakątek, znajdującej się w dzielnicy Żoliborz. Swoje przygody przeżywają na podwórku, w swoich domach, w szkole.
Problematyka
Książka „Piątka z Zakątka” może być dla dorosłego czytelnika odpowiedzią na pytanie jak dziecko w latach 90. XX wieku postrzega rzeczywistość, a dla współczesnego odbiorcy jest ciekawym świadectwem tego, jak wyglądało dzieciństwo bez smartfonów, tabletów, komputerów, które teraz stanowią podstawę czasu wolnego.
Świat powieści poznajemy z perspektywy dziesięcioletniego narratora, który jest członkiem podwórkowej bandy zwanej „Piątką z Zakątka”. W dowcipny sposób opisuje on codzienne sytuacje, jakie przydarzają się mu w domu i szkole. Pokazuje, że dzieci potrafią zorganizować sobie rozrywkę w ciekawy i pomysłowy sposób.
Świat dziecięcej wyobraźni przeplata się u Krystyny Drzewieckiej z ważnymi i wartościowymi zagadnieniami.
Znajdując pamiętnik dziewczynki z okresu Powstania Warszawskiego, poznają historię swojego miasta, która bardzo ich porusza. Tworzą także wypracowania o postaciach historycznych ważnych dla Polski. Wiele sytuacji, w których bierze udział piątka przyjaciół, uczy ich umiejętności społecznych i interpersonalnych: pomagają w pojmaniu złodzieja rowerów, pomagają koledze poruszającemu się na wózku inwalidzkim, upamiętniają ważne rocznice historyczne. Głowni bohaterowie powieści mogą stanowić zatem pewien wzór postawy, młodzi czytelnicy mogą się od nich wiele nauczyć.
Książka przedstawia czas dzieciństwa jako bardzo ważny etap w życiu. Ciekawy i pełen wyzwać, a także nowych uczuć i doświadczeń. Jest to czas kształtowania się indywidualnych charakterów i osobowości. Wiele sytuacji będzie miało wpływ na całe życie bohaterów.
Te wszystkie tematy towarzyszą dziecięcym zabawom i chęci doświadczania niesamowitych, beztroskich przygód.