Piątka z Zakątka – streszczenie

„Piątka z Zakątka” to lekka i sympatyczna opowieść Krystyny Drzewieckiej przedstawiająca przygody czwórki dzieci i psa Bobika.

Są oni mieszkańcami warszawskiego Żoliborza, a dokładnie ulicy Zakątek. Narratorem całej opowieści jest chłopiec - Krzyś Paszkowski. Dziesięciolatek opowiada o ich wspólnych zabawach, domu, o życiu w szkole, nauczycielach i rodzicach.

Na samym początku narrator wyjaśnia czytelnikom, że najważniejszym członkiem ich bandy jest jamnik Bobik, zupełnie nadzwyczajny pies. Następnie Krzyś opisuje kolejne osoby z Piątki z Zakątka – Kaśka, ruda dziewczynka z ogromna ilością piegów. Razem z Krzysiem siedzi w szkolnej ławce i bije się lepiej niż niejeden chłopak w szkole.

Kolejna dziewczynka to uzdolniona artystycznie Magda. Delikatna i miła dziewczyna uczęszczająca do szkoły muzycznej. Ona jedna w całej bandzie chodzi do innej klasy niż pozostali.

Drugim chłopcem w tytułowej Piątce jest Tomek – najlepszy przyjaciel Krzysia, doskonale rysujący i grający w piłkę.

Nazwa ich grupy pochodzi od ulicy, na której mieszkają wszyscy bohaterowie. Gdy Krzyś poszedł do szkoły, pierwszą osoba jaką poznał był właśnie Tomek. Z czasem chłopcy zaprzyjaźnili się z Kasią i Bobikiem.

Mottem przewodnim Piątki z Zakątka było hasło trzech muszkieterów – Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Stawiali przede wszystkim na działanie zespołowe i bardzo wspierali siebie nawzajem. Pewnego dnia na ich osiedlu pojawił się złodziej rowerów, którego postanowili przyłapać i ukarać. Na początku podstawiali rowery i obserwowali co się z nimi wydarzy, jednak ich działanie nie odnosiło skutku gdyż złodziej akurat wtedy się nie pojawiał. Któregoś dnia banda usłyszała jednak krzyk dziewczynki, której został skradziony jednoślad. Cała czwórka ruszyła w pościg i dopadła złodzieja (starszego chłopaka z ich szkoły). Okradzioną dziewczynką okazała się Magda, która zaprosiła swoich wybawców na pyszny poczęstunek – w ten sposób i ona dołączyła do podwórkowej drużyny.

W dalszej kolejności Krzyś opisuje jedną z lekcji wychowawczych, które bardzo lubił, ze względu na swoje gadulstwo i możliwość poruszania ciekawych tematów. Podczas jednej z takich lekcji, koleżanka Asia zapytała nauczyciela o to, skąd się biorą dzieci. Nauczycielka odpowiedziała dość skrótowo, że mężczyzna oddaje swoje plemniki kobiecie i odesłała dzieci na lekcję biologii, na co Krzyś głośno oznajmił ku uciesze całej klasy, że żadnej kobiecie nie odda swoich plemników.

Piątka z Zakątka często spotykała się po lekcjach i wpadała na różne ciekawe pomysły – podczas jednego z takich spotkań wybrali się do starego, opuszczonego domu, w którym ludność ukrywała dawniej przez Niemcami różne przedmioty. W taki sposób odkryli pamiętnik datowany na 1944 rok. Okazało się, że jego autorką jest czternastoletnia wówczas dziewczynka opisująca realia życia w trakcie II wojny światowej. Pamiętnik urywa się na dacie 1 sierpnia 1944 roku, czyli dniu, wybuchu powstania warszawskiego. Treść pamiętnika bardzo poruszyła całą Piątkę i postanowili, że każdego roku będą upamiętniać dzień 1 sierpnia w jakiś wyjątkowy sposób.

Ciekawy epizod książki nawiązuje do historii Ani z Zielonego Wzgórza – pewnego dnia Magda przyszła na spotkanie Piątki bardzo zamyślona pod wpływem lektury książki Lucy Maud Montgomery. Dziewczynki postanowiły pobawić się w Anię z Zielonego Wzgórza i romantycznie ponazywać nazwy ulic. Kolejnego dnia Magda nie przyszła na umówione z Kasią spotkanie, więc Kasia i Krzyś poszli szukać koleżanki - zastali ja w domu z włosami w kolorze marchewki. Magda chcąc wczuć się w rolę ulubionej bohaterki literackiej, pomyliła się przy

Polecamy również:

Komentarze (4)
Wynik działania 1 + 4 =
Ania
2023-05-05 10:10:35
Super
Jaśx
2022-05-26 19:22:48
Fajny
okej
2021-02-14 12:47:04
okej
Ola sroga
2021-02-13 11:01:01
Super
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24