Pani Bovary - streszczenie

Karol Bovary nie był lubiany w szkole, do której uczęszczał. Po kilku latach rozpoczął naukę w szkole medycznej. Po jej ukończeniu poślubił Heloizę Dubuc, bogatą wdowę. Małżeństwo zostało zaaranżowane przez matkę Karola, która pragnęła dla niego stabilizacji. Młody lekarz wyjechał z żoną do Tostes, by tam zacząć swoją pierwszą pracę.

Pewnego wieczoru otrzymał wezwanie do wypadku. Na miejscu poznał córkę swojego pacjenta, Emmę Rouault, która oszołomiła go swoją urodą. Od tej pory nieustannie myślał o Emmie, co nie umknęło uwadze jego żony. Ostatecznie – wskutek życia w ciągłym napięciu i odkrycia przez Karola jej tajemnicy o zaciągniętym kredycie hipotecznym, Heloiza umarła. Niedługo potem Karol oświadczył się Emmie. Jego oświadczyny zostały przyjęte.

Emma do tej pory rozczytywała się w romansach, mając nadzieję, że historie opisywane w książkach znajdą odzwierciedlenie w jej życiu. Niestety po ślubie szybko się rozczarowała, gdyż Tostes i jej mąż nie odznaczali się niczym poza przeciętnością – nie mogli sprostać wymaganiom wyobraźni Emmy.

Pewnego razu, w podziękowaniu za wyleczenie, małżonkowie zostali zaproszeni na bal przez markiza d’Andervilliers. Emma, obserwując zgromadzonych tam

Polecamy również:

 • Pani Bovary - plan wydarzeń

  1. Wyjazd Karola Bovary do szkoły medycznej 2. Pierwsza praktyka młodego lekarza w Tostes 3. Poznanie Emmy Więcej »

 • Pani Bovary - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Książka została wydana w roku 1857. Na jej kształt wpływ miała wpływ podróż odbyta przez Flauberta – w ciągu półtora roku odwiedził on m.in. Grecję, Egipt, Syrię i Palestynę. Wówczas wykrystalizował się obraz bohaterki powieści. Po powrocie autor zamknął się w swojej pracowni we... Więcej »

 • Pani Bovary - problematyka

  „Pani Bovary” jest przykładem dzieła francuskiego realizmu, który dążył do fotograficznego opisu rzeczywistości. Ten typ powieści powstał w połowie XIX wieku, a jego naczelną cechą był szczególny rodzaj relacji między kategoriami narratora i świata przedstawionego. Z takim właśnie typem... Więcej »

 • Pani Bovary - bohaterowie

  Emma Bovary - Emma to niepoprawna marzycielka. Chce, aby świat i życie, jakie poznaje w czasie lektury romansów, stały się jej udziałem, jednak rzeczywistość, w jakiej przyszło jej żyć, jest zupełnie zwyczajna. Rozczarowana i rozgoryczona niemożnością spełnienia swoich marzeń, popada w stan melancholii, a... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 5 =
Kot
2021-05-20 09:23:52
Ok
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39