Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 6

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

to najważniejszy księgozbiór świata chrześcijańskiego). Większość dnia spędzają w skryptorium, przekładając manuskrypty z obcych języków, mozolnie przepisując stare woluminy i zdobiąc je wymyślnymi ilustracjami. Sama biblioteka to niemalże święte miejsce. Gigantyczny księgozbiór zawiera księgi z całego świata, teksty chrześcijańskie, ale i ateistyczne.

Główny wątek utworu wiąże się z bezcennym woluminem „Poetyki” Arystotelesa (drugi tom księgi), sprowadzonym do opactwa przed wielu laty przez brata Jorge. Mnich zna wartość tego dzieła i jest jego strażnikiem. Jednocześnie uważa, że przekaz utworu jest niezwykle szkodliwy: „(...) Ta księga mogłaby nauczyć, że wyzwalanie się od strachu przed diabłem jest mądrością”.

Gdy grupa młodych mnichów odkrywa sekret księgi, Jorge postanawia ich ukarać. Karty „Poetyki” są nasączone śmiertelną trucizną, ciekawscy zakonnicy tracą więc życie wertując księgę. W finale dzieło zostaje zniszczone – Jorge wyrywa karty księgi i zjada je (nawiązanie do fragmentu „Apokalipsy św. Jana” – prorok zjada księgę podaną przez archanioła). Wolumin spłonie podczas pożaru biblioteki.

Księga symbolizuje zakazaną wiedzę, tajemnicę i mądrość.

Polecamy również:

  • Imię róży - plan wydarzeń

    1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale. Więcej »

  • Imię róży - bohaterowie

    Wilhelm z Baskerville - główny bohater opowieści Adsa. Franciszkanin pochodzący z Anglii i nauczyciel młodego nowicjusza. Wilhelm przybywa do Italii w celu pojednania dwóch stronnictw: papieskiego i przedstawicieli braci mniejszych (sam Adso nie jest pewien celu misji swojego mistrza). Na prośbę opata... Więcej »

  • Imię róży - problematyka

    „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu. Więcej »

Komentarze (2)
2 + 3 =
Komentarze
anonimek • 2019-04-09 11:18:36
brakuje motywu labiryntu
xychufxhccj • 2016-10-18 12:50:17
A motyw dance macabre ??