Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Lolita - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka)

Ostatnio komentowane
:)
Ola a • 2019-03-19 19:53:22
XD
ziut • 2019-03-19 18:02:14
Swietny material
Ola • 2019-03-19 17:58:40
bu
mikołaj • 2019-03-19 15:44:11
Zdjęcie byście dali jakieś
TwójStary • 2019-03-19 07:44:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Lolita” - geneza

Powieść Nabokova, napisana w języku angielskim, ukazała się w 1955 roku. Pisarz pracował nad nią od roku 1947, a zarys fabuły pojawił się już powieści pt.: „Dar” z 1937 roku, a potem ponownie w „Czarodzieju” (1939). Nabokov poświęcił „Lolicie” wiele godzin pracy i badań, czytał na temat pedofilii, uczył się młodzieżowego slangu, obserwował zachowanie młodych dziewcząt, koleżanek swojego syna. Wielokrotnie niszczył rękopis i zaczynał od nowa. Kolejne fragmenty nie powstawały w kolejności, w jakiej poznaje je czytelnik.

Autor, mówiąc o inspiracji do napisania powieści, wspominał epizod, o którym przeczytał w prasie – małpie z paryskiego zoo dano przybory do rysowania, pierwszą rzeczą przez nią namalowaną, były kraty. Później badacze wskazywali na przykłady romansów z nieletnimi opisywane przez prasę. Niewątpliwie poruszony tu temat pedofilii budził kontrowersje, autor miał świadomość, że publikacja pod własnym nazwiskiem może mu zaszkodzić, tym bardziej że cieszył się opinią szanowanego wykładowcy na Uniwersytecie Cornella. Do wydawnictw zanosił rękopis osobiście, ponieważ przesyłanie testów o treści erotycznej był prawnie zabronione. Kilka wydawnictw odmówiło mu publikacji,

Polecamy również:

 • Doktor Żywago - streszczenie

  Jurij Żywago ma 10 lat i nie może pogodzić się ze śmiercią matki. Ponieważ ojciec, który roztrwonił cały majątek, opuścił ich już dawno, chłopiec trafia pod opiekę wuja, brata matki, Mikołaja Wiedieniapina. Wuj zrezygnował ze święceń kapłańskich, jest jednak człowiekiem głęboko wierzącym. Więcej »

 • Bułat Okudżawa - biografia i twórczość

  Bułat Okudżawa urodził się w Moskwie w 1924 roku. Jego ojciec był Gruzinem, a matka Ormianką. Oboje rodzice zaliczali się do zagorzałych bolszewików i aktywnych działaczy komunistycznych. Ojciec, który pełnił funkcję sekretarza lokalnego komitetu partii, zginął rozstrzelany w 1937 roku, matka,... Więcej »

 • Agnieszka Osiecka - biografia i twórczość

  Agnieszka Osiecka urodziła się w 1936 roku w Warszawie jako córka Wiktora Osieckiego i Marii z domu Sztechman. Studiowała na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego (1952-1956), a następnie na Wydziale Reżyserii w Filmowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1957-1972). Więcej »

 • Albert Camus - biografia i twórczość

  Albert Camus urodził się w 1913 roku w Algierii, ówczesnej kolonii francuskiej. Jego matka była Hiszpanką, ojciec pochodził z Alzacji. Warunki, w jakich dorastał przyszły, pisarz były bardzo ciężkie. Ojciec w rok po narodzinach Alberta zginął w początkach I wojny światowej nad rzeką Marną. Więcej »

 • George Orwell - biografia i twórczość

  George Orwell, a właściwie Eric Arthur Blair, przyszedł na świat 25 czerwca 1903 r. w Motihari, indyjskim mieście leżącym nieopodal Nepalu. Wywodził się z wyższej klasy średniej. Jego ojciec – Richard Walmesley Blair – był urzędnikiem administracji brytyjskiej (pracował w Departamencie Opium), a matka... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =