Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Lolita - streszczenie

Humbert Humbert, główny bohater powieści i zarazem jej narrator, opowiada historię swojej fascynacji Lolitą. Jest to narracja w formie zeznania przed sądem. Na początku wyjaśnia naturę swoich upodobań. Przy tej okazji przywołuje swoją  pierwszą młodzieńczą miłość do Anabel.

Świadomy norm społecznych, bardzo się krył ze swoimi fascynacjami. By uniknąć podejrzeń, zdecydował się na małżeństwo z Walerią, kobietą nieciekawą. Kiedy zakomunikował żonie, że wyjeżdżają do Ameryki, okazało się, że ma ona kochanka i nie zamierza go porzucić. Humbert, choć jej nie kochał i w sumie rozwód był dla niego wygodnym rozwiązaniem, był bardzo zaskoczony i oburzony. Nie podejrzewał, że żona, która dla niego znaczyła tak niewiele, może cieszyć się czyjąś miłością, przeżywać i ukrywać przed nim burzliwy romans.

Po rozwodzie ponad rok leczył się z zaburzeń natury psychicznej. Kiedy w końcu dotarł do Ameryki, okazało się, że nie ma gdzie mieszkać. Przez przypadek trafił do domu pani Haze. Miejsce to nie podobało mu się i miał zamiar szybko stamtąd uciec, ale okazało się, że pani Haze ma nastoletnią córkę, Dolores, czyli Lolitę.

Humbert zostaje. Większość czasu spędza na podglądaniu dziewczyny i szukaniu

Zobacz również

Losowe zadania

 • Zdania podmiotowe i bezpodmiotowe

  Określ czy masz do czynienia ze zdaniem podmiotowym czy bezpodmiotowym.   Agnieszka ma dwoje dzieci. Jest zadowolona. Zamknięto wszystkie urzędy. Zrobił dobre kanapki. Trzeba będzie zabrać więcej jedzenia. Marek lubi pierogi. Można zwiedzać.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Pierwsi filozofowie

  Które z nazwisk w poniższym zbiorze nie pasuje do pozostałych? Wyjaśnij dlaczego.   Demokryt; Heraklit z Efezu; Tales z Miletu, Sokrates

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przeciwdziałanie samozapyleniu

  Kwiaty roślin okrytonasiennych są często obupłciowe, co stwarza niebezpieczeństwo samozapylenia. Wymień dwa sposoby zapobiegania temu problemowi.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Układanie wydarzeń z dziejów antycznego Rzymu w porządku chronologicznym

  Ułóż wydarzenia z dziejów starożytnego Rzymu w porządku chronologicznym (zacznij od najdawniejszego). Do każdego z wydarzeń dopisz datę. a) Bitwa pod Kannami b) Ukończenie budowy Koloseum c) Wydanie edyktu mediolańskiego przez Konstantyna Wielkiego d) Nadanie Oktawianowi przez senat tytułu Augusta - początki pryncypatu ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zakażenia bakteryjne żywności

  Przechowywanie produktów spożywczych w warunkach chłodniczych chroni je przed rozwojem niebezpiecznej mikroflory i przedłuża ich termin przydatności do spożycia. Nie jest to jednak idealny sposób utrwalania. Wyjaśnij, dlaczego nie można zamrozić już raz rozmrożonej żywności?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11