Sto lat samotności - opracowanie (czas i miejsce akcji, bohaterowie, problematyka) - strona 2

żelazna i założenie Kompanii Bananowej zmieniają to tylko na krótko. Robotnicy zostają wymordowani i miasto wraca do swojej dawnej samotności.

Samotność jest też losem poszczególnych bohaterów. Urszula, niekwestionowana głowa rodziny, nie ma oparcia w mężu pochłoniętym własnymi wynalazkami, nie rozumie też własnych dzieci, umiera samotna i zapomniana.

Samotny jest pułkownik Aureliano Buendia, zagubiony w świecie wojny i własnych uczuć. Nie udaje mu się próba samobójcza, nie udaje się rewolucja, w końcu zaszywa się we własnym warsztacie i wyrabia złote rybki.

Podobny los wybiera ostatni Aureliano, oddając się lekturze notatek Melquiadesa. Dobrowolna jest też samotność Amaranty, wiecznej dziewicy. Jej miłość została zraniona, ukochany Pietro Crespi wybrał jej siostrę. Porzucony przez Rebekę, oświadczył się Amarancie, która jednak konsekwentnie odrzucała wszelkich adoratorów, świadomie przeżywając każdy dzień swojej samotności.

Sto lat samotności to fatum ciążące nad tą rodziną.

Ród, zapoczątkowany przez kuzynów Urszulę i José Arcadio, jest obciążony piętnem kazirodztwa. Potomstwo Urszuli nie ma co prawda świńskich ogonków, jak się obawiała, ale cierpi z powodu braku miłości. Buendiowie kochają namiętnie, gwałtownie, często na śmierć i życie, ale miłość ta nie przynosi nikomu szczęścia. Dzieci w tym rodzie przychodzą na świat w tragicznych okolicznościach: ze związków kazirodczych, nieślubnych lub pozbawionych miłości. Dopiero Aureliana i Amarantę Urszulę, nieświadomych pokrewieństwa, połączy prawdziwa miłość. I to właśnie ich dziecko, ostanie z rodu, będzie miało świński ogonek. Jego los jest jednak przesądzony – ostatni z rodu zostaje zjedzony przez mrówki niedługo po swoich narodzinach.

Powieść łączy realizm z fantastyką. Nadzwyczajne zjawiska jak: wniebowstąpienie, lewitacja, rozmowy ze zmarłymi, deszcz martwych ptaków czy niezwykłe notatki Melquiadesa są w tej rzeczywistości na porządku dziennym. Mamy tu do czynienia z tzw. realizmem magicznym.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24