Przypowieść o wdowim groszu - opracowanie (interpretacja, czas i miejsce akcji, geneza)

Geneza

Przypowieść o wdowim groszu pochodzi z Nowego Testamentu, z Ewangelii świętego Marka. Pod względem formalnym historia ta nie jest typową przypowieścią, ponieważ mamy tu do czynienia z autentycznym zdarzeniem, którego Jezus jest świadkiem, a nie z opowiadaniem, którego podstawowa funkcja polega na alegorycznym przedstawieniu prawd wiary.

Czas i miejsce akcji

Zdarzenie rozgrywa się na terenie Palestyny, w świątyni. Czas akcji zaś to okres życia Jezusa Chrystusa.

Interpretacja

Opowieść o wdowim groszu ma przede wszystkim wymiar dydaktyczny. Jezus wyróżniając z tłumu pielgrzymów kobietę, która ofiarowuje na świątynię najmniejszą kwotę, pokazuje, że boska perspektywa oceny ludzkich czynów całkowicie odbiega od miary, jaką stosuje człowiek. Z punktu widzenia Boga nie ma bowiem znaczenia materialna wartość daru, ale intencja i szczerość, z jakimi jest składany. Dlatego jeden wdowi grosz może mieć większą wagę niż ogromna suma oddana przez bogacza. Ponadto historia ta zawiera wyraźny przekaz  szacunku dla ludzi ubogich oraz równości wszystkich niezależnie od stanu posiadaniu. Samo określenie „wdowi grosz” funkcjonuje jako synonim ofiary pozornie skromnej, a w rzeczywistości złożonej z całego majątku.

Polecamy również:

 • Przypowieść o sieci - streszczenie

  Królestwo niebieskie jest podobne do sieci. Zarzucono ją w morze, żeby napełniła się rybami z każdego gatunku. Kiedy zaś ją wyciągnięto, dobre ryby zostały zebrane w naczynia, a złe wyrzucone. Podobnie uczynią aniołowie w dzień sądu ostatecznego: oddzielą złych od dobrych, a potem wrzucą występnych do... Więcej »

 • Przypowieść o dobrym i złym drzewie - streszczenie

  Dobre drzewo to takie, które wydaje dobre owoce, natomiast złe drzewo rodzi złe owoce. Owoc stanowi najważniejsze kryterium oceny drzewa. Z ciernia nie można bowiem zerwać fig, a z krzaka jeżyny winogron. Dobry człowiek wydobywa z serca dobro, a zły emanuje złem. Więcej »

 • Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych - streszczenie i plan wydarzeń

  Dziesięć panien udało się na spotkanie z panem młodym. Pięć z nich było roztropnych, więc zabrały ze sobą lampy i oliwę w naczyniach. Pozostałe pięć panien było nierozsądnych, ponieważ wzięły ze sobą tylko lampy. Pan młody się spóźniał, dlatego wszystkie dziewczęta zasnęły. O północy zaś rozległo się... Więcej »

 • Przypowieść o dobrym Pasterzu - streszczenie

  Pasterz wchodzi do owczarni zawsze przez bramę, tym odróżnia się od złodziei lub najemników. Następnie woła swoje owce po imieniu i wyprowadza je. Potem zaś staje na ich czele, a owce idą za nim, ponieważ znają jego głos. Dobry Pasterz nie opuści swoich owiec w chwili niebezpieczeństwa, tak jak... Więcej »

 • Przypowieść o dobrej i złej budowli - streszczenie i plan wydarzeń

  Było dwóch ludzi: jeden roztropny, a drugi nierozsądny. Pierwszy z nich zbudował swój dom na skale. Kiedy nadeszła powódź i huragan, dom przetrwał, ponieważ miał mocne fundamenty. Człowiek nierozsądny natomiast postawił swój dom na piasku. Gdy jednak rozszalała się ulewa, wezbrały potoki... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 5 =
AAA
2018-10-18 16:28:37
DZIEKI
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54