Przypowieść o dobrym i złym drzewie - opracowanie (interpretacja, czas i miejsce akcji, geneza) - strona 2

a jego owocem zachodzi związek oparty na ścisłej integralności. Drzewo i jego owoc stanowią jedną całość. Podobnie jest z człowiekiem, o którym mówi Chrystus. To, co człowiek ma we własnym wnętrzu („wydobywa ze skarbca swego serca”), manifestuje się również na zewnątrz: „Bo z obfitości serca mówią jego usta”.

Przypowieść poucza więc, że coś, co jest pozornie ukryte, można poznać za pomocą zewnętrznych symptomów. Naturę zła, które Chrystus ma na myśli odzwierciedla stosowana w przypowieści metaforyka. Cierń kojarzy się z zadawaniem innym bólu, natomiast jeżyna w Palestynie to owoc, który wprawdzie wykazuje dużą odporność na działanie warunków klimatycznych, ale jest on bezużyteczny, ponieważ nie zawiera soku. Zło polega zatem nie tylko na wyrządzaniu krzywdy, ale również na powstrzymywaniu się od czynienia dobra, którego symbolem są słodkie, soczyste owoce: figi i winogrona.

Polecamy również:

 • Przypowieść o sieci - streszczenie

  Królestwo niebieskie jest podobne do sieci. Zarzucono ją w morze, żeby napełniła się rybami z każdego gatunku. Kiedy zaś ją wyciągnięto, dobre ryby zostały zebrane w naczynia, a złe wyrzucone. Podobnie uczynią aniołowie w dzień sądu ostatecznego: oddzielą złych od dobrych, a potem wrzucą występnych do... Więcej »

 • Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych - streszczenie i plan wydarzeń

  Dziesięć panien udało się na spotkanie z panem młodym. Pięć z nich było roztropnych, więc zabrały ze sobą lampy i oliwę w naczyniach. Pozostałe pięć panien było nierozsądnych, ponieważ wzięły ze sobą tylko lampy. Pan młody się spóźniał, dlatego wszystkie dziewczęta zasnęły. O północy zaś rozległo się... Więcej »

 • Przypowieść o wdowim groszu - streszczenie

  Jezus usiadł naprzeciw skarbony świątyni i obserwował ludzi, którzy wrzucali do niej pieniądze. Bogaci ofiarowywali duże sumy, zaś uboga wdowa oddała tylko jeden grosz. Kiedy Jezus to zobaczył, powiedział do swoich uczniów, że właśnie ta kobieta złożyła największy dar. Wszyscy ofiarowywali bowiem... Więcej »

 • Przypowieść o dobrym Pasterzu - streszczenie

  Pasterz wchodzi do owczarni zawsze przez bramę, tym odróżnia się od złodziei lub najemników. Następnie woła swoje owce po imieniu i wyprowadza je. Potem zaś staje na ich czele, a owce idą za nim, ponieważ znają jego głos. Dobry Pasterz nie opuści swoich owiec w chwili niebezpieczeństwa, tak jak... Więcej »

 • Przypowieść o dobrej i złej budowli - streszczenie i plan wydarzeń

  Było dwóch ludzi: jeden roztropny, a drugi nierozsądny. Pierwszy z nich zbudował swój dom na skale. Kiedy nadeszła powódź i huragan, dom przetrwał, ponieważ miał mocne fundamenty. Człowiek nierozsądny natomiast postawił swój dom na piasku. Gdy jednak rozszalała się ulewa, wezbrały potoki... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Bardzo prosty
Oliwia • 2021-01-26 06:11:42
wspaniałe, jestem fanką
KAsia • 2021-01-25 21:06:28
Koks streszczenie
Kid • 2021-01-25 19:32:57
w szkole sprawiedliwość powinna być
e-nauka • 2021-01-25 15:05:17
exstra pomogło mi w pracy z historii!
kokoszka124 • 2021-01-25 12:19:04