Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, interpretacja)

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych pochodzi z Nowego Testamentu, z Ewangelii świętego Mateusza. Została ona umieszczona przez ewangelistę w grupie wypowiedzi Jezusa Chrystusa o czasie ostatecznym.

Czas i miejsce akcji

Czasem akcji jest noc, kiedy przychodzi pan młody. Miejsce wydarzeń to natomiast droga, na której panny spotykają oblubieńca i jego pałac. Czasoprzestrzeń jest zatem niedookreślona.

Interpretacja

Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych ma ilustrować ostrzeżenie Chrystusa: „Czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny”. Historia posiada zatem wymiar eschatologiczny, stanowi alegorię powtórnego przyjścia Chrystusa u kresu czasów. Pan młody to oczywiście Jezus. W tym zakresie przypowieść pozostaje wierna symbolice starotestamentowej: w psalmach i w „Pieśni nad Pieśniami” figurą Boga jest bowiem postać Oblubieńca. Chrześcijaństwo w związku Oblubieńca z oblubienicą widzi więź pomiędzy Chrystusem i Kościołem.

Panny mądre są więc alegorią ludzi, którzy przygotowują się duchowo na przyjście Boga, a także stanowią alegorię ludu Bożego (Kościoła). Oznaką mądrości jest światło lampy, którego metaforyczne znaczenia oscylują wokół przenikliwego umysłu,

Polecamy również:

 • Przypowieść o dobrym Pasterzu - streszczenie

  Pasterz wchodzi do owczarni zawsze przez bramę, tym odróżnia się od złodziei lub najemników. Następnie woła swoje owce po imieniu i wyprowadza je. Potem zaś staje na ich czele, a owce idą za nim, ponieważ znają jego głos. Dobry Pasterz nie opuści swoich owiec w chwili niebezpieczeństwa, tak jak... Więcej »

 • Przypowieść o dobrym i złym drzewie - streszczenie

  Dobre drzewo to takie, które wydaje dobre owoce, natomiast złe drzewo rodzi złe owoce. Owoc stanowi najważniejsze kryterium oceny drzewa. Z ciernia nie można bowiem zerwać fig, a z krzaka jeżyny winogron. Dobry człowiek wydobywa z serca dobro, a zły emanuje złem. Więcej »

 • Przypowieść o dobrej i złej budowli - streszczenie i plan wydarzeń

  Było dwóch ludzi: jeden roztropny, a drugi nierozsądny. Pierwszy z nich zbudował swój dom na skale. Kiedy nadeszła powódź i huragan, dom przetrwał, ponieważ miał mocne fundamenty. Człowiek nierozsądny natomiast postawił swój dom na piasku. Gdy jednak rozszalała się ulewa, wezbrały potoki... Więcej »

 • Przypowieść o sieci - streszczenie

  Królestwo niebieskie jest podobne do sieci. Zarzucono ją w morze, żeby napełniła się rybami z każdego gatunku. Kiedy zaś ją wyciągnięto, dobre ryby zostały zebrane w naczynia, a złe wyrzucone. Podobnie uczynią aniołowie w dzień sądu ostatecznego: oddzielą złych od dobrych, a potem wrzucą występnych do... Więcej »

 • Przypowieść o zagubionej owcy - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewnego dnia pasterzowi, który posiadał sto owiec, zaginęła jedna z nich. Wtedy zostawił on dziewięćdziesiąt dziewięć innych na pustyni i wyruszył na poszukiwanie zbłąkanego zwierzęcia. Kiedy zaś je znalazł, wziął owcę na ramiona i zaniósł ją do domu. Następnie wydał wielkie przyjęcie, na które... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =