Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie - opracowanie (interpretacja, czas i miejsce akcji, geneza)

Geneza

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie pochodzi z opisującej podróż Jezusa do Jerozolimy 10 części Ewangelii św. Łukasza i zajmuje wersety od 30 do 37. Ewangelia św. Łukasza powstała prawdopodobnie w latach 75-80 n.e.

Czas i miejsce

Przypowieść przytoczył Jezus w drodze do Jerozolimy. Nauka z historii ma charakter uniwersalny, więc czas zdarzenia, o którym mówi, jest bliżej nieokreślony, ale też nie jest to konieczne dla zrozumienia jej przesłania.

Interpretacja

Przypowieść o dobrym Samarytaninie porusza problem miłosierdzia, jakie ludzie powinni okazywać swoim bliźnim. Los żadnego człowieka nie może być drugiemu obojętny.

Tytułowy dobry Samarytanin okazuje miłosierdzie przypadkowo spotkanemu człowiekowi, który padł ofiarą złodziei. Samarytanin troszczy się o niego i opatruje mu rany, zgadza się także zapłacić za jego leczenie. Widzi w tym człowieku swojego bliźniego, dlatego pomimo, iż jest on dla niego obcym człowiekiem, jego los nie pozostaje mu obojętny. To wskazówka dla wiernych, by okazywać swoją dobroć każdemu potrzebującemu napotkanemu na swojej drodze.

Zobacz również

 • Przypowieść o siewcy - streszczenie i plan wydarzeń

  Jezus nauczał nad jeziorem. Zgromadziły się takie tłumy, iż wypłynął na środek jeziora, aby zgromadzeni wokół ludzie mogli go widzieć i zaczął przemawiać.

  Więcej
 • Przypowieść o robotnikach w winnicy - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewnego dnia właściciel winnicy najął do pracy robotników. Pierwszą grupę zatrudnił z samego rana i obiecał im, że otrzymają denara zapłaty. Około trzeciej po południu właściciel zobaczył na rynku bezczynnych robotników i ich również najął. To samo uczynił o godzinie szóstej i dziewiątej wieczorem. O...

  Więcej
 • Przypowieść o talentach - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewien człowiek, który miał się udać w długą podróż, przywołał swoich służących i oddał im na przechowanie swój majątek. Jeden z nich otrzymał pięć talentów, drugi dwa, trzeci zaś jeden. Sługa posiadający pięć talentów zainwestował pieniądze i zyskał podwojoną stawkę. To samo zrobił dru...

  Więcej
 • Przypowieść o Synu Marnotrawnym - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich zażądał od ojca swojej części majątku. Gdy ją dostał, postanowił opuścić dom. Zawędrował do dalekiej krainy i żył bardzo rozrzutnie. Kiedy już wszystko roztrwonił i dotknął go panujący w kraju głód, udał się do jednego z bogatszych mieszkańców i ...

  Więcej
 • Przypowieść o zagubionej owcy - streszczenie i plan wydarzeń

  Pewnego dnia pasterzowi, który posiadał sto owiec, zaginęła jedna z nich. Wtedy zostawił on dziewięćdziesiąt dziewięć innych na pustyni i wyruszył na poszukiwanie zbłąkanego zwierzęcia. Kiedy zaś je znalazł, wziął owcę na ramiona i zaniósł ją do domu. Następnie wydał wielkie przyjęcie, na które zaprosił ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (3)
Wynik działania 4 + 3 =
.
2020-05-05 11:37:05
Proste
WARJAT
2020-04-17 09:23:00
EASY
julia
2016-10-08 11:13:37
Spoko
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11