na popełnione błędy. Dzięki Duchowi Teraźniejszej Wigilii bohater może zobaczyć, jak święta spędzają ci, których los jest mu niesłusznie obojętny (siostrzeniec i pracownik). Jednak najbardziej uderzający jest dla Ebenezera moment, w którym poznaje swoją przyszłość, ukazaną mu przez najbardziej mrocznego z duchów – Ducha Przyszłej Wigilii.
Motyw przemiany
Święta Bożego Narodzenia stają się punktem zwrotnym w życiu głównego bohatera. Scrooge nie lubi Świąt ani ich nie obchodzi. Poprzez postać zgorzkniałego Scrooge'a, w sposób pośredni autor odwołuje się do zbiorowej wyobraźni czytelników, którym Święta kojarzą się z rodzinnym ciepłem, radością i spokojem. Scrooge uosabia wszystko to, co zaprzecza istocie tego czasu.
Jednocześnie święta stają się symbolem przemiany finansisty. Z zatwardziałego mizantropa, nieczułego na krzywdę innych cynika Scrooge zmienia się w dobrodusznego, pełnego życzliwości do ludzi człowieka. Wreszcie docenia wartość rodziny, przyjaźni, a w filantropii widzi sposób na poprawę bytu tych, dla których los nie okazał się tak łaskawy jak dla niego.