Ojciec Goriot - streszczenie - strona 7

Opowiada, że mąż nie chce dawać jej pieniędzy. Mówi, że nie sypia z mężem, że teraz, dzięki tym pieniądzom, może być wolna. Tysiąc franków oddaje Eugeniuszowi. Wracają do domu i jedzą obiad, potem żegnają się wiedząc, że zobaczą się na poniedziałkowym balu.

Bal okazał się bardzo pomyślny dla Eugeniusza. Poznał wiele bogatych i wpływowych osób, Następnego dnia przy śniadaniu dzielił się swoimi wrażeniami z mieszkańcami pensjonatu. Vautrin zaczął żartować, że jeśli Rastignac nadal będzie mieszkał w biednym pensjonacie, wielkiej kariery nie zrobi. By zdobyć powodzenie w wyższych sferach, potrzebne są znacznie większe pieniądze. Znów napomyka studentowi o małżeństwie z Wiktoryną.

W ciągu następnych dni Eugeniusz jadał codziennie obiad u pani de Nucingen, wracał nad ranem, jeździł z Delfiną do Lasku, trwonił czas i zupełnie już nie myślał o nauce. Zaczął także grać w karty i z pierwszych zarobionych sum odesłał matce i siostrom tysiąc pięćset franków, dołączając upominki. Gdy przychodzą dni, kiedy Eugeniusz nie ma pieniędzy, zaczyna zastanawiać się nad propozycją Vautrina. Coraz częściej rozmawia z Wiktoryną, która stopniowo zakochuje się w studencie. Pensjonariusze zaczynają z nich

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11