Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Monachomachia - streszczenie - strona 6

wyzwanie i zmierzyć się z Dominikanami. Ojczulkowie tak zaciekle dyskutują, iż nie słyszą dzwonów, wzywających na modlitwę, gdy jednak brat Kleofas zadzwonił na obiad, nie umknęło to uwadze żadnego mnicha. Wszyscy natychmiast udają się do refektarza.


Pieśń Trzecia

Karmelici jedzą suty obiad, gdyż „wstrzemięźliwość nie jest teraz w modzie”, więc zarówno Dominikanie, jak i Karmelici, jedzą do woli, a jadło popijają dużymi ilościami miodu i wina:

Już wstrzemięźliwość nie jest teraz w modzie,
Piją, jak drudzy, mędrcowie, prawdziwi.
Miód dobrym myślom żywności udziela,
Wino strapione serca rozwesela.

Po obiedzie udają się na kolejną naradę:

Pełni radości, którą trunek zdarza,
Znowu na radę poszli. (…)

Pierwszy głos zabiera ojciec Gerwazy, który twierdzi, iż lepiej byłoby zaprosić Dominikanów i upić ich, wtedy zakon Karmelitów z całą pewnością okazałby się lepszy niż w dyspucie okazać się może:

Niech z nami piją – a wtenczas ukazać
Potrafim światu, o ich własnej szkodzie,
Co może dzielność w największej przygodzie.

Jednak brat Hilary jest zdania, że Dominikanie są w piciu znacznie lepsi niż Karmelici, bowiem nieraz miał on okazję, by widzieć, jak mocne mają głowy:

Pijem my nieźle, ale lepiej oni.

Zobacz również

  • Monachomachia - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie, motywy)

    Prawdopodobnym miejscem powstania „Monachomachii” był Berlin. Zamiarem autora nie był jej druk z powodu treści, która mogłaby urazić katolickich zakonników, jednak niewiadomymi drogami dotarła ona do wydawców i została wydana bezimiennie przez wydawnictwo Grölla jednocześnie w Lipsku i Lwowie w roku 177...

    Więcej
  • Monachomachia - interpretacja i cechy poematu heroikomicznego

    Głównym celem epoki było uczyć i bawić. Nie mogło więc tych elementów zabraknąć w „Monachomachii”. W okresie oświecenia wracano w utworach do starych, zapomnianych już gatunków, jak też i tworzono nowe. „Monachomachia” jest przykładem poematu heroikomicznego, który pojawił się w lite...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28