Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Marcin Kozera – streszczenie

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Akcja opowiadania toczy się w Londynie w ubogiej fabrycznej dzielnicy, w której centrum – przy Charles Square – w tzw. Domu Polskim odbywają się lekcje języka dla dzieci polskich emigrantów. Stolarz Mateusz Kozera przyprowadza do szkółki swojego dwunastoletniego syna, Marcina, po trzydziestu latach spędzonych w Anglii pragnie bowiem powrócić do rodzinnego Strzałkowa z chłopcem nieumiejącym wypowiedzieć po polsku niemal ani jednego słowa. Marcin okazuje się pojętnym, choć niezbyt pilnym uczniem, a bardziej od zgłębiania języka przodków zajmują go rozmaite psoty.

Pewnego dnia Marcin zabiera na wycieczkę nad Tamizę szczególnie lubianą koleżankę z Domu Polskiego, Krysię. Chłopiec z dumą oprowadza dziewczynkę po najważniejszych zabytkach starego Londynu, jednak pod wpływem uwagi Krysi, iż wszyscy lubią chwalić się „swoim”, Marcin uświadamia sobie, że te wszystkie wspaniałości nie należą do niego, bo jego przodkowie nie posiadali udziału w ich wznoszeniu i obronie przez rozmaitymi wrogami. Bohater początkowo ma ochotę podzielić się tą refleksją z nauczycielką, ze względu na za słabe opanowanie języka polskiego zostaje jednak wykluczony z przygotowań do jasełek, w złości opowiada więc o londyńskich

Polecamy również:

  • Marcin Kozera – plan wydarzeń

    1. Opis Domu Polskiego w Londynie.2. Marcin Kozera zostaje przyjęty do polskiej szkoły.3. Marcin zabiera Krysię do centrum Londynu. Więcej »

  • Charakterystyka Marcina Kozery

    Marcin Kozera, tytułowy bohater opowiadania Marii Dąbrowskiej, jest synem polskiego stolarza, który trzydzieści lat temu przyjechał do Anglii w poszukiwaniu zarobku i spokoju od prześladowań rosyjskiego zaborcy. Więcej »

Komentarze (1)
5 + 2 =
Komentarze
PolskiHades • 2015-11-04 05:42:12
Dzięki :)