Jean Jacques Rousseau, Listy moralne – opracowanie

Geneza

Listy moralne wchodzą w skład zbioru tekstów filozoficznych tratujących m.in. o układach społecznych, sposobie i systemie rządzenia oraz kwestiach religijnych. Zbiór ukazał się w Polsce po raz pierwszy w 1948 roku w tłumaczeniu Antoniego Peretiatkowicza.

Pozycja człowieka w społeczeństwie

Ważnym tematem poruszanym w całej twórczości filozoficznej Jean’a Rousseau jest człowiek i jego relacja z historią, a także stosunek do sumienia, moralności czy etyki. Wiele miejsca poświęca instynktom, które pełnią wiodącą rolę w kształtowaniu ludzkiego charakteru. Co ważne, w Listach moralnych myśliciel podkreśla fakt, że człowiek jest „zwierzęciem” społecznym, taka jest jego natura. Jest to punkt wyjścia do obszernych rozważań na temat tego, jak człowiek radzi sobie w tym społeczeństwie, jak dokonuje wyborów między tym co dobre, a co złe. Centralnym ośrodkiem tych refleksji jest zagadnienie sumienia, które Rousseau definiuje jako „zasadę sprawiedliwości”.

Szczęście i droga do niego

Według filozofa celem życia człowieka jest szczęście. Ta teza skłania go do przemyślenia tego w jak sposób można je osiągnąć. Rousseau głosi, że człowiek osiągał ten stan w obrębie samego siebie – znaczy to, że nie potrzebował do jego zaznania żadnych bodźców zewnętrznych. Nie poszukiwał go nigdy w opinii innych, ale wyłącznie w sobie samym. Myśliciel twierdzi również, że ludzkie ograniczenia często uniemożliwiają człowiekowi osąd tego co jest prawdziwym szczęściem, a co jego ułudą. Okazuje się , że posiadamy zbyt wiele doczesnych balastów (w postaci pokus, zmartwień, trosk, pożądań, złych przyzwyczajeń), by jasno określić moment osiągnięcia stanu szczęśliwości. Pytanie czy w ogóle jesteśmy w stanie doznać tego na ziemi.

Polecamy również:

  • Nowa Heloiza - streszczenie i plan wydarzeń

    Saint-Preux jest nauczycielem, w ten sposób poznaje Julię oraz jej kuzynkę, Klarę. Wspólnie spędzone chwile sprawiają, że między nauczycielem i jego młodą uczennicą rodzi się zakazane uczucie. Oboje wiedzą, że ich związek byłby mezaliansem i rodzice Julii nigdy nie wyrażą na niego zgody, jednak miłość... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
super wyjaśnione!
Amelia • 2021-12-07 07:58:07
Fajne
Geniusz matematyczny • 2021-12-06 19:23:28
Ruda, dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione :)
ADMIN • 2021-12-07 11:56:56
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37