Jean Jacques Rousseau, Listy moralne – opracowanie

Geneza

Listy moralne wchodzą w skład zbioru tekstów filozoficznych tratujących m.in. o układach społecznych, sposobie i systemie rządzenia oraz kwestiach religijnych. Zbiór ukazał się w Polsce po raz pierwszy w 1948 roku w tłumaczeniu Antoniego Peretiatkowicza.

Pozycja człowieka w społeczeństwie

Ważnym tematem poruszanym w całej twórczości filozoficznej Jean’a Rousseau jest człowiek i jego relacja z historią, a także stosunek do sumienia, moralności czy etyki. Wiele miejsca poświęca instynktom, które pełnią wiodącą rolę w kształtowaniu ludzkiego charakteru. Co ważne, w Listach moralnych myśliciel podkreśla fakt, że człowiek jest „zwierzęciem” społecznym, taka jest jego natura. Jest to punkt wyjścia do obszernych rozważań na temat tego, jak człowiek radzi sobie w tym społeczeństwie, jak dokonuje wyborów między tym co dobre, a co złe. Centralnym ośrodkiem tych refleksji jest zagadnienie sumienia, które Rousseau definiuje jako „zasadę sprawiedliwości”.

Szczęście i droga do niego

Według filozofa celem życia człowieka jest szczęście. Ta teza skłania go do przemyślenia tego w jak sposób można je osiągnąć. Rousseau głosi, że człowiek osiągał ten stan w obrębie samego siebie – znaczy to, że nie potrzebował do jego zaznania żadnych bodźców zewnętrznych. Nie poszukiwał go nigdy w opinii innych, ale wyłącznie w sobie samym. Myśliciel twierdzi również, że ludzkie ograniczenia często uniemożliwiają człowiekowi osąd tego co jest prawdziwym szczęściem, a co jego ułudą. Okazuje się , że posiadamy zbyt wiele doczesnych balastów (w postaci pokus, zmartwień, trosk, pożądań, złych przyzwyczajeń), by jasno określić moment osiągnięcia stanu szczęśliwości. Pytanie czy w ogóle jesteśmy w stanie doznać tego na ziemi.

Polecamy również:

  • Nowa Heloiza - streszczenie i plan wydarzeń

    Saint-Preux jest nauczycielem, w ten sposób poznaje Julię oraz jej kuzynkę, Klarę. Wspólnie spędzone chwile sprawiają, że między nauczycielem i jego młodą uczennicą rodzi się zakazane uczucie. Oboje wiedzą, że ich związek byłby mezaliansem i rodzice Julii nigdy nie wyrażą na niego zgody, jednak miłość... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Bardzo przydatne informacje. Przeczytałam z zainteresowaniem.
• 2022-08-13 18:28:30
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25