Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Niccolo Machiavelli, Książę – streszczenie

Książkę Niccolo Machiavellego można uznać za poradnik skutecznego rządzenia. Zdobycie władzy staje się celem nadrzędnym, usprawiedliwiającym nieetyczne postępowanie. Na wstępie autor zaznacza, że jego zamiarem jest spisanie porad dla określonej grupy odbiorców. Podkreśla, że lepiej widzieć rzeczywistość taką jaka jest i przyznać, że motywacje rządzących nie zawsze są czyste i uczciwe niż trwać w ułudzie i kłamstwie. Machiavelli zdaje sobie sprawę z tego, że polityka i etyka od dawna nie idą ze sobą w parze.

Autor pisze o tym, że ludzka natura jest zła, ponieważ człowiek zazwyczaj kieruje się niskimi pobudkami i większości są egoistami. Rządzenie polega na poskramiani złych instynktów swoich poddanych – do tego należy wykorzystywać prawo. Świat rządzony jest przez przypadek, więc ludzkie możliwości działania są z natury ograniczone.

Kolejnym zagadnieniem jakie porusza Niccolo Machiavelli jest właściwe i niewłaściwe posługiwanie się okrucieństwem. Próbuje wyjaśnić na czym polega ta różnica. Dobre posługiwanie się okrucieństwem ma miejsce wtedy, gdy czynimy je w imię zachowania własnej pozycji, dla swojej korzyści. Jest dokonywane jednorazowo.

Okrucieństwa, które są drobne i liczne

Zobacz również

  • Niccolo Machiavelli, Książę – opracowanie

    Niccolo Machiavelli napisał Księcia w 1513 roku, wydano go  w 1532. Książka jest uznawana za najsłynniejsze dzieło włoskiego pisarza. Stanowi ono zbiór porad i przykładów dotyczących sposobów władania na podstawie analiz różnych wodzów w historii świata. Książkę można traktować jako poradnik ...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
spk
maciej • 2020-03-30 16:26:57
Jerzy Dudek
xd • 2020-03-30 18:04:30
ererbbeeeeeee
dbgbt • 2020-03-30 14:22:18
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16