Król Edyp - streszczenie - strona 2

doświadczają mieszkańcy Teb – głód i śmierć.

Edyp prosi lud o pomoc w ujęciu zbrodniarza. Wzywa mieszkańców do odpowiedzialności i wspólnego działania. Tejrezjasz nie jest chętny do współpracy i wydaje się coś ukrywać. W końcu ulega błaganiu Edypa i wyznaje prawdę – mordercą Lajosa jest sam Edyp, który  urodził się w Tebach i skończy żebrząc na ulicach. Wróżbita przepowiada mu ślepotę i uświadamia, że poślubił własną matkę i ma z nią dzieci.

Chór tymczasem również rozważa słowa wyroczni.

Kreon spotyka się z Edypem. Jego podejrzeniami o zdradę wzburzony jest tak samo, jak Edyp przepowiednią Tejrezjasza. Tłumaczy, że nie zależy mu na koronie, a jako brat królowej ma szacunek ludu i nie musi brać za niego odpowiedzialności.

Jokasta, pragnąc uspokoić męża, opowiada o dawnych dziejach Lajosa. Także on usłyszał od wyroczni gorzkie słowa. Postanowił jednak wykazać się sprytem i syna, który rzekomo miał go w przyszłości zabić, kazał wywieźć daleko poza miasto. Słysząc tę historię, Edyp nabiera złych przeczuć. Chce poznać człowieka, który był przy Lajosie.

Poznajemy dzieje życia Edypa. Był on przekonany, że jest dzieckiem Polibosa z Koryntu i Merobe z Dorydy. Usłyszawszy przez przypadek, że jest

Polecamy również:

 • Król Edyp - plan wydarzeń

  1. Nieszczęścia spadające na Teby i rozmowa Edypa z Kapłanem.2. Przybycie Kreona, który od wyroczni dowiedział się o zbrodniarzu przebywającym w mieście.3. Prośba chóru o pomoc bogów.4. Apel Edypa do mieszkańców miasta. Więcej »

 • Król Edyp - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji)

  „Król Edyp” powstał między 430 a 425 r. p. n. e. Sofokles oparł swoją tragedię na micie rodu Labdakidów. Motywem przewodnim opowieści była klątwa ciążąca na tebańskim klanie, która stała się przyczyną nieszczęść Edypa i jego dzieci. Więcej »

 • Król Edyp - interpretacja

  „Król Edyp” jest tragedią antyczną, której główny bohater musi stawić czoła swojemu losowi. Głównym problemem utworu wydaje się koncepcja przeznaczenia i jego roli w życiu każdego człowieka. Antyczne fatum determinuje dzieje Edypa i sprawia, że pomimo iż bohater czyni... Więcej »

 • Król Edyp - bohaterowie
 • Król Edyp - motywy

  Władza w „Królu Edypie” jest związana z odpowiedzialnością, dlatego Edyp czuje się zobowiązany odnaleźć mordercę Lajosa, aby uwolnić miasto od gniewu bogów. Wcześniej Lajos i Jokasta, aby uniknąć przeznaczenia (tym samym jako władcy nie narażać Teb na nieszczęścia) zdecydowali się... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
wow
lika • 2021-12-05 17:24:11
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37