Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charakterystyka Kordiana - strona 3

Winkelried i dać świadectwo słuszności własnych idei.

Romantyczny straceniec

Czynem, którego ma zamiar dokonać Kordian jest zabójstwo cara. Bohater to zatem przedstawiciel młodego pokolenia straceńców, skontrastowanego z generacją zachowawczych Starców. W scenie spisku koronacyjnego Kordian odważnie występuje przeciw Prezesowi, ale w słowach jego oponenta niespodziewanie znajduje się trafna charakterystyka generacji, którą reprezentuje Kordian. Jest to mianowicie formacja młodych straceńców, których romantyczne porywy kończą się dotkliwą klęską. Ponadto Kordian chce działać sam, nie zważając na wolę większości. Jego bunt jest więc zrywem szaleńczym i z góry skazanym na klęskę.

Niedoszły skrytobójca

Istota tożsamości Kordiana ujawnia się w scenie przed komnatą cara. Paradoksalnie to właśnie ta scena, a nie monolog na Mont Blanc jest kluczem do idei całego dramatu. Oto Kordian odważył się na czyn szaleńczy: ma zamiar złamać boski i ludzki porządek, czyli zgładzić Bożego pomazańca. Aby zrozumieć sens czynu Kordiana, należy mieć świadomość, że w XIX wieku uważano, iż władca został namaszczony przez samego Boga, więc zamach na niego jest podniesieniem ręki na Stwórcę.

Zobacz również

  • Kordian jako bohater romantyczny

    Juliusz Słowacki kreując postać głównej postaci swojego dramatu, Kordiana,  z pewnością nadał jej rysy bohatera romantycznego. Mamy tu bowiem do czynienia z jednostką wybitną, która podejmuje samotną walkę za ojczyznę i jest głosicielem wielkich idei. Warto zatem przyjrzeć się poszczególnym elementom romanty...

    Więcej
  • Kordian jako spiskowiec

    Kordian to bohater dramatu Słowackiego, który na oczach czytelnika przechodzi znaczącą przemianę: z romantycznego dandysa podróżującego po Europie w poszukiwaniu kolejnych rozrywek przekształca się w spiskowca, który organizuje zamach na życie rosyjskiego cara Mikołaja I.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11