Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Antoni Czechow, Kameleon – opracowanie

Geneza

Antoni Czechow napisał opowiadanie Kameleon w 1884 roku. Wydrukowane zostało we wrześniu tego samego roku w czasopiśmie „Oskołki”. Akcja utworu rozgrywa się w małym rosyjskim miasteczku na prowincji w czasie współczesnym pisarzowi – w drugiej połowie XIX wieku.

 

Tytuł

Kameleon to drzewna jaszczurka posiadająca zdolność do zmiany ubarwienia w celu przystosowania się do aktualnego otoczenia. Tytuł opowiadania nawiązuje zatem bezpośrednio do postawy prezentowanej przez jego głównego bohatera, policjanta Oczumiełowa, który podczas prowadzenia śledztwa wykazuje się dużą zmiennością poglądów tak, by dopasować się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji.

 

Problematyka

Najważniejszą kwestią jaką pisarz poruszył w tekście jest sposób funkcjonowania systemu prawa na przykładzie śledztwa policyjnego. Oczumiełow okazuje się bowiem nie surowym i konsekwentnym stróżem prawa, ale osobą podporządkowaną panującej w układzie hierarchii i całkowicie uniżającą się przed swoim zwierzchnikiem, pomimo tego, że był zamieszany w zajście. Jest to temat związany z aktualnie (w XIX wieku) panującą rzeczywistością carskiej Rosji tzn. jej biurokracją i rządami policyjnymi. W wyniku natłoku i pomieszania

Zobacz również

 • Antoni Czechow, Śmierć urzędnika – streszczenie

  Tytułowym bohaterem opowiadania jest egzekutor Iwan Dmitricz Czerwiakow, którego poznajemy gdy ogląda operetkę w letnim teatrze w Petersburgu. W którymś momencie urzędnik obficie kichnął i ze wstydem zauważył, że staruszek przed nim przeciera swoja łysą głowę.

  Więcej
 • Antoni Czechow, Trzy siostry – streszczenie

  Najstarsza z tytułowych sióstr – Olga, pracuje jako nauczycielka w szkole i często wypełnia również obowiązku dyrektorskie. Druga z sióstr to Masza, która jest żoną nauczyciela z tej samej szkoły, w której pracuje Olga.

  Więcej
 • Wujaszek Wania

  Czterowaktowa sztuka Antoniego Czechowa to opowieść o daremnym poświęceniu, niespełnionych miłościach, niezrealizowanych marzeniach i utraconych złudzeniach rozgrywająca się w dusznej atmosferze wiejskiej posiadłości.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04