Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Justyna Orzelska - charakterystyka - strona 3

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

napełniło ją dumą i przekonaniem o wielkiej wartości tradycji. Justyna wzięła również udział w wiejskim weselu, co ostatecznie przekonało ją, że powinna porzucić strach przed reakcją otoczenia i poślubić kochanego przez nią Bohatyrowicza.

Justyna Orzelska jest postacią dynamiczną. Początkowo tkwi w świecie bogatej szlachty, której życie determinowane jest przez pochodzenie, zamożność oraz zdanie innych ludzi wysoko urodzonych. Jako że sama pochodzi z ubogiej rodziny, odgrywa w tym środowisku marginalną rolę, co staje się przyczyną jej cierpienia i utraty wiary we własne możliwości. Jednak uczucie do Bohatyrowicza zmienia jej podejście do życia – kobieta w końcu odnalazła wartości, którym pragnęła hołdować i przekonała się, że miłości nie należy ograniczać pochodzeniem i stanem posiadania. Widziała także szansę dla siebie w szerzeniu edukacji wśród prostego ludu, będąc pewną, że jej działanie bardzo im pomoże.

W postawie Justyny Orzelskiej widoczne są najważniejsze postulaty polskiego pozytywizmu. Początkowo była ona kobietą raczej bezradną, niesamodzielną i żyjącą na uboczu. Dzięki miłości wyemancypowała się i odnalazła drogę do szczęścia. W dodatku wielką wagę przykładała do pracy, która dawała jej poczucie radości i wolność. Natomiast w przyszłości pragnęła przyczynić się do poprawiania warunków bytowych ludzi biednych, pomagając im w zdobyciu wykształcenia, niezbędnego do znalezienia lepszej pracy.

Polecamy również:

 • Benedykt Korczyński - charakterystyka

  Benedykt jest wysokim mężczyzną z długim wąsem. Jego ręce są spracowane, a skóra opalona. To najmłodszy syn Stanisława Korczyńskiego. Otrzymał staranne wykształcenie. Pochodzi ze średniozamożnej szlachty. Miał dwóch braci, Dominika i Andrzeja, i siostrę Jadwigę. Z woli ojca zarządza rodzinnym Korczynem. Więcej »

 • Witold Korczyński - charakterystyka

  Syn Benedykta i Emilii. Ma dwadzieścia lat. Studiuje agronomikę (agronomię). Jest pełen zapału do pracy, inteligentny, bystry i pragnie wcielić wszystkie wyznawane idee w czyn. Więcej »

 • Andrzejowa Korczyńska - charakterystyka

  Jest zadbaną kobietą. Ma niewiele zmarszczek, siwiejące włosy, ładne dłonie. Smutne oczy ma zazwyczaj spuszczone. To żona Andrzeja Korczyńskiego poległego w powstaniu styczniowym. Pochodzi z bogatej rodziny. Więcej »

 • Nad Niemnem - charakterystyka innych bohaterów

  Anzelm Bohatyrowicz - jest bratem poległego w powstaniu Andrzeja. W młodości kochał Martę, której się oświadczył. Po jej odmowie zamknął się w sobie i nigdy z nikim się nie związał. Długo chorował. W prowadzeniu gospodarstwa pomaga mu syna Jerzego, Jan. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =