Geneza
Opowiadanie pt. Jak szukaliśmy Lailonii otwiera cykl bajek autorstwa Leszka Kołakowskiego 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych. Cykl był wydawany przez oficynę Czytelnik w Warszawie w latach 1963, 1966 raz 1995. Zbiór został również wydany w Londynie w 1987 roku.
Temat i przesłanie
Jak szukaliśmy Lailonii to opowieść o sile i skuteczności wytrwałych poszukiwań i dociekań. Dwaj bracia pragną za wszelką cenę odnaleźć mapę, która wskazywałaby na położenie tajemniczego kraju – Lailonii. Ciągle kupują nowe mapy, atlasy i globusy – nawet zapożyczają się by zdobyć ich jak najwięcej. W jednej z książek udaje im się odnaleźć nazwę tego kraju, ale w przypływie euforii znowu ją gubią. Dostają tymczasem dziwną przesyłkę, w której znajduje się list od mieszkańca tajemniczego państwa oraz zbiór opowiadań dotyczących Lailonii.
Kwestią najważniejszą, którą zdaje się poruszać, ale nie do końca rozstrzygać to opowiadanie jest pytanie o to, czy należy za wszelką cenę szukać jedynej prawdy (która ostatecznie może nie istnieć) czy też każdy z nas ma prawo do wątpliwości i wolności wyboru.
Forma
W tytule zbioru Kołakowskiego odnajdziemy określenie „bajki” jednak utwory te to tak naprawdę powiastki filozoficzne, z których każda może być interpretowana na wiele sposobów. Opowiadanie otwierające cykl kończy się w momencie, gdy poszukiwacze Lailonii otrzymują od jej mieszkańca książkę, zawierającą opowiadania o tym kraju. Bohaterowie zwracają się więc bezpośrednio do czytelnika z informacją, że w kolejnych rozdziałach przedstawią mu treść tych bajek. Następne opowiadania umieszczone w cyklu Kołakowskiego są zatem przeniesieniem treści tajemniczej książki od lailończyka – Ibi Uru.