Ania z Zielonego Wzgórza - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Diana Barry

Mieszkanka Avonlea, rówieśnica i najbliższa przyjaciółka Ani Shirley. Czarnowłosa, piękna dziewczynka ma powodzenie u chłopców. Jej spokojne, przyjazne usposobienie zwraca uwagę Ani. Dziewczęta szybko zaprzyjaźniają się, spędzają czas na wspólnych zabawach i planowaniu przyszłości. Niektóre z ich wybryków kończą się dość zabawnie, jak np. odwiedziny Diany u Cuthbertów (dziewczynka zostaje przypadkiem upita winem przez Anię).

Gilbert Blythe

Rówieśnik Ani uczęszczający do tej samej szkoły. Naraża się dziewczynce już pierwszego dnia nauki, nazywając ją „marchewką”. W odpowiedzi na przezwiska Ania rozbija na głowie Gilberta swoją tabliczkę do pisania. Pomiędzy bohaterami rozpoczyna się długotrwały konflikt. Ania szczerze nienawidzi Blythe'a uważając, że została przez niego upokorzona. Z kolei Gilbert z biegiem czasu zaczyna czuć do dziewczyny coraz większą sympatię. W finale powieści następuje pogodzenie dwójki bohaterów.

Maryla Cuthbert

Maryla przed pojawieniem się Ani była zgorzkniałą starą panną. Początkowo nie chciała zatrzymać dziewczynki na Zielonym Wzgórzu, ale ta szybko zdobyła jej serce. Surowa kobieta starała się okiełznać trudny charakter Ani. Wielokrotnie z powagą karała dziewczynkę, ale często nie mogła powstrzymać się od uśmiechu, gdy słyszała szczere wyjaśnienia skruszonej „córeczki”.

Maryla szybko zorientowała się, że nie wyobraża sobie życia bez Ani i że stała się jej ona droższa niż ktokolwiek inny. Pod wpływem radosnej dziewczynki Maryla staje się osobą otwartą, ciepłą i troskliwą. Częściej się uśmiecha, jest bardziej wyrozumiała i łagodna.

Mateusz Cuthberth

Brat Maryli zamieszkujący wraz z nią domek na Zielonym Wzgórzu. Postać szlachetna i sympatyczna. Potulny Mateusz jest zdominowany przez osobowość surowej siostry. W większości przypadków poddaje się jej woli, buntuje się jednak w kwestii ewentualnego odesłania Ani do sierocińca. Mateusz kocha dziewczynkę jak własne dziecko. Rozumie jej problemy i chętnie sprawia drobne prezenty (sukienka z bufiastymi rękawami!). Jego śmierć mocno dotyka Anię i Marylę.

Małgorzata Linde

Mieszkanka Avonlea, bliska znajoma Maryli Cuthbert. Pani Linde znana jest głównie ze swojego wścibstwa i ciętego języka. W głębi duszy jest szczerą i ciepłą osobą.

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
MIETEK
2021-04-14 07:27:02
DZIEKI
Ostatnio komentowane
Spoko, jednak że Bibia to sterta kłamstw. Tak na prawdę to Boga nie ma ale katolicy sob...
• 2022-10-04 13:09:03
XDzbshxbz
• 2022-10-04 11:44:06
1Tm 3:15 "Gdybym jednak się opóźniał, będziesz już wiedział, jak należy zachowywa...
• 2022-10-03 20:33:03
Super
• 2022-10-03 17:32:47
Przydały mi się te choroby
• 2022-10-02 10:10:41