Aleksander Dumas, Hrabia Monte Christo – bohaterowie

Edmund Dantes

Główny bohater powieści, na jej początku radosny, pełen życia i wielkich planów na przyszłość, związanych z wybranką jego serca. W wyniku intrygi przygotowanej przez swoich nieprzyjaciół – ląduje w więzieniu, które zupełnie zmienia jego światopogląd. Przede wszystkim nabywa chęci do zemsty na wrogach i zaczyna snuć rozmaite scenariusze odwetu. Mści się na nich ukrywając się pod fałszywym nazwiskiem – Hrabia Monte Christo. Jego zemsta dotyczy jednak tylko tych, którzy wyrządzili mu rzeczywistą krzywdę. Wobec pozostałych wciąż jest uczynnym, łagodnym i życzliwym człowiekiem. Na końcu powieści odnajduje ukojenie i spełnienie u boku kobiety o imieniu Hayde. Dantes jest postacią pozytywną – przed podjęciem każdego kolejnego kroku rozważa czy jest on zgodny z zasadami moralności, a jeśli nie – jak bardzo od niej odbiega i czy jest uzasadniony.

 

Mercedes

Ukochana Edmunda pochodząca z Kastylii. Gdy jej narzeczony zostaje aresztowany decyduje się na małżeństwo z Fernandem Mondegą. Wciąż jednak tęskni za byłym kochankiem. Poznaje go pod przebraniem Hrabiego Monte Christo.

 

Fernand Mondego

Był kuzynem Mercedes, który później się z nią ożenił. Wciąż jednak był zazdrosny o jej dawnego narzeczonego. Z tego powodu knuje spisek wspólnie z Danglarsem.

 

Danglars

Pracował w szeregach załogi statku „Faraon”, którego kapitanem został Edmund. Zazdrosny o pozycję mężczyzny fałszuje dokumenty, które obciążają bohatera, w wyniku czego kapitan zostaje aresztowany na kilkanaście lat.

 

Villefort

Prokurator pracujący w Marsylii – to on wydaje decyzję o zesłaniu Edmunda do twierdzy If. Z charakteru był człowiekiem upartym i zawziętym w swoich postanowieniach. Był żonaty dwukrotnie.

 

Ojciec Faria

Towarzysz Edmunda w więzieniu. Uczy młodzieńca wszystkiego co sam potrafi i wie (przekazuje wiedzę z zakresu nauk ścisłych i humanistycznych). To on opowiada bohaterowi o skarbie ukrytym na wyspie Monte Christo i wskazuje mu właściwą drogę. Niedługo potem umiera, a w całunie z jego ciałem Dantes przedostaje się na wolność i dociera na rzeczoną wyspę.

 

W powieści pojawia się szereg innych postaci drugo- i trzecioplanowych, które także wpływają na rozwój akcji utworu. Są to więc osoby, za które przebiera się Edmund (ksiądz Busoni i Lord Wilmore); członkowie rodziny spiskowców (np. dzieci Danglarsa i Villeforta czy ich małżonki) oraz osoby zupełnie przypadkowe jak Pan Morrel (któremu Dantes bardzo pomaga w interesie), Hayde (późniejsza ukochana bohatera) czy Caderousse (krawiec, przyjaciel Edmunda z Marsylii).

Polecamy również:

  • Aleksander Dumas, Hrabia Monte Christo – opracowanie

    Powieść Aleksandra Dumasa powstała w 1844 roku i jest uznawana za najwybitniejsze dzieło pisarza. Tak naprawdę utwór został napisany przy współpracy z Auguste’em Maquetem – francuskim historykiem. Początkowo Hrabia Monte Christo był powieścią publikowaną w odcinkach na łamach... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55