Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mikołaj z Wilkowiecka, Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim – opracowanie

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gatunek

Utwór zaliczany jest do widowisk scenicznych opartych na dramacie liturgicznym. Ze względu na tematykę nazywamy je wielkanocnym misterium.  Jest to jeden z ważniejszych gatunków średniowiecznych rozwijanym w Europie od XII do XVI wieku. W Polsce powstawały nawet do XVIII.

Czas i miejsce powstania

Misterium zostało wydane w Krakowie, prawdopodobnie w okolicy oku 1580, podpisane zostało nazwiskiem Mikołaja z Wilkowiecka, choć niektórzy badacze twierdzą, że jedynie zredagował historię zaczerpniętą z tekstu pasyjno-rezurekcyjnego.

Założenie

Autor chciał stworzyć dzieło, które przybliżyło by fakty z czasów Zmartwychwstania Chrystusa, ale również wyraziście zobrazowało te wydarzenia, pomagając w ich zrozumieniu. W misterium można doszukać się kilku odstępstw od historii biblijnej.

Recepcja

Tekst misterium był znany w społeczeństwie aż do końca XVIII wieku, ponieważ często wystawiano je na licznych scenach. Ze względu na duże walory teatralne dzieło doczekało się również wielu adaptacji współczesnych – zajął się nim m.in. Leon Schiller czy Kazimierz Dejmek.

Kompozycja

Utwór składa się z sześciu zasadniczych części, w ramach których występuje ok. 35 mniejszych scen. Narracja jest oparta na porządku chronologicznym – realizuje się w kolejno następujących po sobie scenach, które jednak są ze sobą powiązane luźno tematem. Nie tworzą ściśle zawiązanej akcji dramatycznej.

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');