Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Historia żółtej ciżemki - streszczenie

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

1489-1867

W roku 1489 bogaci krakowscy mieszczanie ufundowali ołtarz w kościele Marii Panny. W związku z koniecznością odnowienia dzieła mistrza Wita Stwosza blisko 400 lat później przystąpiono do rozbiórki konstrukcji. W czasie prowadzonych prac za ołtarzem odnaleziono osnuty pajęczynami trzewik – żółtą ciżemkę.

W domu i w puszczy

„Już nigdy nie będę!” — Co przeżył i kogo znał organista Walanty. — Dokąd można zajechać na drewnianej jaszczurce. — Zabłąkany w puszczy. — Pieśń wieczorna wilka.

Jest rok 1479. W podkrakowskiej wsi Poręba mieszka rodzina ośmioletniego Wawrzka Skowronka – rodzice oraz młodsze rodzeństwo. Ojciec Wojciech postanawia zasięgnąć rady kościelnego i organisty w kwestii syna, który całe dnie spędza, rzeźbiąc w drzewie figurki zwierząt i zaniedbując gospodarskie obowiązki. Obawia się, że dziecko zostało opętane. Gdy odnajduje ich w sadzie, organista Walanty właśnie wspomina bitwę pod Warną – swoje bitewne dokonania, służbę u króla Władysława oraz jego śmierć w boju. Opowiada  także o spotkaniu z profesorem Akademii Krakowskiej, Janem Kantym, dzięki któremu został kościelnym muzykiem.

Tymczasem Wawrzek wyprowadza krowy na pastwisko i, lekceważąc ojcowski zakaz,

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');