Faust - streszczenie - strona 15

Niespodzianie doktor zakochuje się w pięknej Helenie i postanawia ją uwolnić z rąk Parysa. Gdy podbiega do duchów, nastaje ciemność.

Akt II

Akt rozpoczyna się w dawnej pracowni doktora Fausta, w której pojawia się Mefistofeles. Diabeł zostaje przywitany prze Famulusa. Młody uczeń opowiada o swoim mistrzu Wagnerze (dawny uczeń Fausta), który cale dnie spędza na dziwnych eksperymentach. Ten, w tajemnicy przed światem tworzy Homunkulusa – człowieka stworzonego z mieszaniny różnych składników chemicznych. Mefisto i Wagner są świadkami powstania nowego człowieka. Istota przemawia wskazując diabłu sposób uratowania Fausta. Demon musi zabrać swego podopiecznego na uroczystość Nocy Walpurgii.

Faust, Mefisto i Homunkulus uczestniczą w czarciej zabawie na Farsalskich Polach. Doktor powoli budzi się do życia. Natomiast diabeł z ciekawością obserwuje rozmaite mityczne stwory – gryfy, hydry i sfinksy. Jeden ze sfinksów, zapytany przez Fausta o Helenę, kieruje go w stronę Chirona. Centaur opowiada doktorowi o losach mitycznych herosów, posiada też pewne wiadomości o Helenie. Faust jest zdeterminowany, by przywrócić jej życie. Mefisto, przebywający w towarzystwie lamii zauważa Homunkulusa. Ten dołącza

Polecamy również:

 • Faust - plan wydarzeń

  1. Zakład o duszę doktora Fausta pomiędzy Bogiem i Mefistofelesem.2. Rozpacz i bezradność Fausta wobec ciągłego niedosytu wiedzy.3. Wywołanie ognistego Ducha Ziemi.4. Rozmowa z Wagnerem na temat wartości wiedzy. Więcej »

 • Faust - opracowanie (geneza i czas i miejsce akcji)

  „Faust” jest powszechnie uważany za największe dzieło Goethego. Utwór powstawał na przestrzeni kilkudziesięciu lat (1773-1832). Pierwsza część dramatu ukazała się drukiem w 1808 roku, druga dopiero po śmierci autora – w 1833 roku. Więcej »

 • Faust - interpretacja

  Problematykę „Fausta” stanowi zmaganie się człowieka z własnymi ograniczonymi możliwościami i własną skończonością. Faust odczuwa ciągły głód wiedzy. Nie może pogodzić się z tym, iż jest wyłącznie człowiekiem, który podporządkowany został prawom natury. Chce przekroczyć granice ludzkiego... Więcej »

 • Faust - bohaterowie
 • Faust - najważniejsze motywy

  Mistrzem jest Mefistofeles, zaś uczniem - Faust. Mefistofeles pragnie nauczyć go czerpania satysfakcji z ziemskich przyjemności. Chce, by skupił on się na zaspakajaniu potrzeb i kierowaniu się w życiu niskimi pobudkami. Jednak Faust wyciąga z tej nauki całkiem odmienne wnioski. Dzięki temu, co pokazał mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
wow
lika • 2021-12-05 17:24:11
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37