Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dziewczynka z parku - opracowanie - strona 2

każde z nich zmaga się z własnymi problemami. Pomimo iż w ich rozmowach rzadko dochodzi do zwierzeń, są dla siebie wsparciem, stają się sobie coraz bliżsi. Zarówno dla Andzi jak i dla Jeremiasza problemy tracą nieco na sile, gdy obok znajduje się przyjazna dusza. 

Motywy

Motyw tęsknoty - tęsknota za zmarłym ojcem przyćmiewa inne uczucia dziewczynki. Była z nim bardzo blisko, mieli wiele wspólnych spraw, wspólne pasje, przez co jeszcze silniej odczuwa jego brak. Poradzić sobie z tym uczuciem pomaga dziewczynce obietnica, którą tata dał jej przed śmiercią, i którą trzyma w tajemnicy. 
Silna tęsknota dręczy również mamę Andzi, która od czasu owdowienia nie potrafi poradzić sobie z pustką, która zagościła w jej życiu. 

Motyw ptaka - ptaki są w książce przywoływane stosunkowo często. Na największą jednak uwagę zasługuje tu mało znany kowalik, który symbolizuje ojca Andzi. Zaraz przed śmiercią obiecał jej, że gdy tylko dziewczynka zobaczy tego ptaka, tata będzie wówczas przy niej. W literaturze motyw ptaka często wykorzystywany jest aby ukazać różnicę pomiędzy trudnym, obarczonym wieloma troskami życiem człowieka na ziemi, a wolnym ptakiem, dla którego nie ma ograniczeń. Być może właśnie to chciał tata powiedzieć Andzi - że po śmierci stanie się wreszcie wolnym od męczącej go choroby. 

Motyw przyjaźni - przyjaźń między Andzią a Jeremiaszem nawiązuje się tak naprawdę przypadkiem, bez szczególnych starań żadnej ze stron. Dzieci zmagają się z trudnymi problemami, co pomaga im nawiązać więź. Kiedy zaczynają spędzać ze sobą czas niektóre sprawy stają się łatwiejsze, troski tracą nieco na sile. Dzieci są dla siebie dużym wsparciem w trudnych chwilach. 

Zobacz również

 • Dziewczynka z parku - streszczenie

  Rozdział 1. Druga strona ulicyJeremiasz proponuje Andzi wspólny powrót do domu, pomimo ryzyka, że dzieci z klasy będą się z niego śmiać. Dziewcznka jest smutna i chłopcu trudno nawiązać z nią rozmowę. Andzia proponuje mu wspólne karmienie kaczek. Andzia w myślach analizuje ostatnie miesiące, po tym jak zmarł...

  Więcej
 • Dziewczynka z parku - plan wydarzeń

  1. Wspólny powrót ze szkoły Andzi i Jeremiasza 2. Rozmyślania Andzi na temat sytuacji w domu po śmierci taty 3. Nieudolne próby nawiązania kontaktu przez mamę

  Więcej
 • Dziewczynka z parku - bohaterowie

  Główni bohaterowie Andzia - bohaterka tytułowa, uczennica drugiej lub trzeciej klasy szkoły podstawowej. Zamknięta w sobie, przytłoczona wydarzeniem śmierci ojca. Nie wiemy jaka była wcześniej. Miłośniczka zwierząt, zwłaszcza ptaków. Uwielbia spędzać czas na obserwowaniu ich. Bardzo dobrze zna pobliski park - ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28