Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dzień na Harmenzach - streszczenie - strona 9

Ostatnio komentowane
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
pani od pszyrki nie każe mi jeszcze liczyć macierzy ani całki potrójnej heh, rosołek ...
zosia123 • 2019-11-15 21:32:49
lolxd
lala • 2019-11-15 15:29:35
xD
grushacz • 2019-11-14 18:25:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zaczął wypytywać o ludzi z kijami przywiązanymi do nóg. Kapo odpowiedział, że uczą się maszerować. Niemiec prędko stwierdził, że skoro nie umieją maszerować, powinni zginąć. Z wiadomością pobiegł Tadek. Chwilę później Andrzej zatłukł ich kijami.

Odbyła się rozmowa kapo, unterscharführera i posta. Później narrator został zawołany przez Rubina. Mężczyzna nie miał zegarka, ale udało się uniknąć donosu.

Tadek zmierzał w stronę warsztatu. Zatrzymał go Grek z komanda Iwana, który pytał o wybiórkę. Starszy mężczyzna wzniósł oczy ku niebu i załamał ręce.

VII

Więźniowie podnosili wagonik. Kiedy już się im udało, miała odbyć się zbiórka. Pora była niepokojąca – słońce stało jeszcze wysoko. Dla wszystkich stało się jasne – w lagrze naprawdę będzie wybiórka. Zaczęto przeszukiwać więźniów. Odbierano im jabłka, ziarna słonecznika, szczaw. Wszystko. W końcu zatrzymano się przy starym Greku z oddziału Iwana. W jego torbie znaleziono gęś. Esesman zabronił bić starca. Wyciągnął pistolet i zapytał go, skąd ma gęś. Wtedy spojrzenia narratora i Iwana się spotkały. Mężczyzna wyszedł przed szereg i powiedział, że to on dał ptaka Grekowi. Jeden z Niemców dobył bicza i zaczął smagać Iwana. Ten stał mężnie,

Polecamy również:

  • Dzień na Harmenzach - plan wydarzeń

    1. Tadek i inni więźniowie pracują na terenie gospodarstwa mieszczącego się na Harmenzach (narrator zajmował się szynami kolejki wąskotorowej) 2. Przybycie pani Haneczki, która miała dla narratora trochę jedzenia 3. Rozmowa o mydłach – Tadek uświadamia sobie, że został okradziony. Więcej »

  • Dzień na Harmenzach - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

    Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w gospodarstwie mieszczącym się na Harmenzach oraz w nazistowskim obozie Birkenau. Wydarzenia toczą się w ciągu jednego dnia – od rozpoczęcia pracy przez więźniów po ich powrót do miejsca przetrzymywania, wysłuchanie apelu i rozejście się do... Więcej »

  • Dzień na Harmenzach - bohaterowie

    Narrator - Tadek - w rozmowie z Bekerem przyznaje, że w obozie jest dopiero około pół roku. Jak na tak krótki czas Tadek czuje się naprawdę pewnie. Jego wymyślne sposoby prowokowania strażników (np. gwizdanie „Międzynarodówki”) perfekcyjnie ich rozwścieczają. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =