Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dzień na Harmenzach - streszczenie - strona 9

Zaczął wypytywać o ludzi z kijami przywiązanymi do nóg. Kapo odpowiedział, że uczą się maszerować. Niemiec prędko stwierdził, że skoro nie umieją maszerować, powinni zginąć. Z wiadomością pobiegł Tadek. Chwilę później Andrzej zatłukł ich kijami.

Odbyła się rozmowa kapo, unterscharführera i posta. Później narrator został zawołany przez Rubina. Mężczyzna nie miał zegarka, ale udało się uniknąć donosu.

Tadek zmierzał w stronę warsztatu. Zatrzymał go Grek z komanda Iwana, który pytał o wybiórkę. Starszy mężczyzna wzniósł oczy ku niebu i załamał ręce.

VII

Więźniowie podnosili wagonik. Kiedy już się im udało, miała odbyć się zbiórka. Pora była niepokojąca – słońce stało jeszcze wysoko. Dla wszystkich stało się jasne – w lagrze naprawdę będzie wybiórka. Zaczęto przeszukiwać więźniów. Odbierano im jabłka, ziarna słonecznika, szczaw. Wszystko. W końcu zatrzymano się przy starym Greku z oddziału Iwana. W jego torbie znaleziono gęś. Esesman zabronił bić starca. Wyciągnął pistolet i zapytał go, skąd ma gęś. Wtedy spojrzenia narratora i Iwana się spotkały. Mężczyzna wyszedł przed szereg i powiedział, że to on dał ptaka Grekowi. Jeden z Niemców dobył bicza i zaczął smagać Iwana. Ten stał mężnie,

Zobacz również

 • Dzień na Harmenzach - plan wydarzeń

  1. Tadek i inni więźniowie pracują na terenie gospodarstwa mieszczącego się na Harmenzach (narrator zajmował się szynami kolejki wąskotorowej) 2. Przybycie pani Haneczki, która miała dla narratora trochę jedzenia 3. Rozmowa o mydłach – Tadek uświadamia sobie, że został okradziony.

  Więcej
 • Dzień na Harmenzach - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

  Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w gospodarstwie mieszczącym się na Harmenzach oraz w nazistowskim obozie Birkenau. Wydarzenia toczą się w ciągu jednego dnia – od rozpoczęcia pracy przez więźniów po ich powrót do miejsca przetrzymywania, wysłuchanie apelu i rozejście się do baraków.

  Więcej
 • Dzień na Harmenzach - bohaterowie

  Narrator - Tadek - w rozmowie z Bekerem przyznaje, że w obozie jest dopiero około pół roku. Jak na tak krótki czas Tadek czuje się naprawdę pewnie. Jego wymyślne sposoby prowokowania strażników (np. gwizdanie „Międzynarodówki”) perfekcyjnie ich rozwścieczają.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04