Geneza
Książka Łukasza Wierzbickiego została wydana w 2009 roku w 70. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Honorowy patronat nad publikacją objęła Irena Anders, żona generała Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego, w którym służył niedźwiedź Wojtek. Publikacja została również oficjalnie wpisana w narodowe działania upamiętniające to szczególne dla Polski wydarzenie. Książka została opatrzona wstępem ostatniego żyjącego w Polsce żołnierza 22. Kompanii Transportowej prof. Wojciecha Narębskiego, który zresztą sprawował bezpośrednią opiekę nad Wojtkiem.
Przesłanie
Opowieść o perypetiach wojennych niedźwiedzia Wojtka i jego przyjaciół żołnierzy miała ważny cel edukacyjny – w 70. Rocznicę wybuchu wojny pokazywała dzieciom i młodzieży jak wyglądało życie w obozie na froncie, była również pretekstem do poszerzenia ich wiedzy historycznej w ogóle. Postać niedźwiedzia w Armii Andersa miała natomiast stanowić dowód na możliwą, wspaniałą przyjaźń między ludźmi i zwierzętami. Historia przyjaźni Wojtka z żołnierzami przypomina także o ważnym aspekcie współistnienia człowieka z przyrodą, a mianowicie szacunku do zwierząt. W połączeniu z propagowaniem postaw patriotycznych na podstawie wydarzeń z okresu II wojny światowej książka Łukasza Wierzbickiego stanowi więc propozycję o bogatych walorach edukacyjno-wychowawczych.
Styl i język
Autor używa w Dziadku i niedźwiadku języka przystępnego młodym czytelnikom. W zabawny, humorystyczny sposób opisuje współżycie niedźwiedzia i jego wojskowych przyjaciół. Z rozbawieniem czytamy o niedźwiedzich susach do wody, tańcach czy ćwiczeniach fizycznych. Historia o Wojtku brzmi raczej jak bajka niż prawdziwa historia – książka oparta jest jednak na faktach i choć w bajkowym tonie – stanowi rzetelną i wiarygodną lekcję historii dla dzieci i młodzieży. Książka napisana została w formie relacji weterana wojennego , który osobiście opiekował się Wojtkiem i po latach opwiada tę historię swojej wnuczce.