Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek – opracowanie

Geneza

Książka Łukasza Wierzbickiego została wydana w 2009 roku w 70. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Honorowy patronat nad publikacją objęła Irena Anders, żona generała Władysława Andersa, dowódcy 2. Korpusu Polskiego, w którym służył niedźwiedź Wojtek. Publikacja została również oficjalnie wpisana w narodowe działania upamiętniające to szczególne dla Polski wydarzenie. Książka została opatrzona wstępem ostatniego żyjącego w Polsce żołnierza 22. Kompanii Transportowej prof. Wojciecha Narębskiego, który zresztą sprawował bezpośrednią opiekę nad Wojtkiem.

Przesłanie

Opowieść o perypetiach wojennych niedźwiedzia Wojtka i jego przyjaciół żołnierzy miała ważny cel edukacyjny – w 70. Rocznicę wybuchu wojny pokazywała dzieciom i młodzieży jak wyglądało życie w obozie  na froncie, była również pretekstem do poszerzenia ich wiedzy historycznej w ogóle. Postać niedźwiedzia w Armii Andersa miała natomiast stanowić dowód na możliwą, wspaniałą przyjaźń między ludźmi i zwierzętami. Historia przyjaźni Wojtka z żołnierzami przypomina także o ważnym aspekcie współistnienia człowieka z przyrodą, a mianowicie szacunku do zwierząt. W połączeniu z propagowaniem postaw patriotycznych na podstawie wydarzeń z okresu II wojny światowej książka Łukasza Wierzbickiego stanowi więc propozycję o bogatych walorach edukacyjno-wychowawczych.

Styl i język

Autor używa w Dziadku i niedźwiadku języka przystępnego młodym czytelnikom. W zabawny, humorystyczny sposób opisuje współżycie niedźwiedzia i jego wojskowych przyjaciół. Z rozbawieniem czytamy o niedźwiedzich susach do wody, tańcach czy ćwiczeniach fizycznych. Historia o Wojtku brzmi raczej jak bajka niż prawdziwa historia – książka oparta jest jednak na faktach i choć w bajkowym tonie – stanowi rzetelną i wiarygodną lekcję historii dla dzieci i młodzieży. Książka napisana została w formie relacji weterana wojennego , który osobiście opiekował się Wojtkiem i po latach opwiada tę historię swojej wnuczce.

Polecamy również:

  • Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek – bohaterowie

    Głównym i tytułowym bohaterem książki Łukasza Wierzbickiego jest niedźwiedź, któremu polscy żołnierze w Armii Władysława Andersa nadali imię Wojtek. Zwierzę zostało odkupione od miejscowego chłopca w Iranie – Wojtek był wówczas jeszcze mały, osieroconym niedźwiadkiem. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
Marcel
2019-11-18 17:22:12
Martyna to berbeluch
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19