Boska komedia - znaczenie tytułu dzieła - strona 2

efekt, używając stylu wysokiego, pełnego patosu, jednak równie genialnie radzi sobie pisząc w innych konwencjach stylistycznych. „Boska komedia” pełna jest wykwintnych gier słownych (bardzo trudnych do przełożenia) oraz naprawdę doskonale skomponowanych fragmentów humorystycznych. Często pojawia się w nich ironia, np. w scenie spotkania Dantego z jedną z dusz świętokupców w ósmym kręgu piekła. Znajdowali się tam najwyżsi dostojnicy kościelni, a włoski poeta swoją rozmowę z nimi porównywał do spowiedzi, jaką odbywali mordercy przed wyrokami śmierci.

Na uwagę zasługuje też wirtuozeria kompozycyjna poematu, która opiera się na trójce (symbol Trójcy Świętej) i jej wielokrotnościach. Dzieło składa się z trzech części: piekła, czyśćca i nieba. Każde z nich liczy dziewięć mniejszych całości,  gdzie zgromadzone są dusze ludzi skazanych na męki, oczekiwanie lub mogących dostąpić chwały u boku Boga. W dodatku Dante napisał swój poemat stosując tercyny – strofy liczące po trzy wersy. Badacze uważają, iż to właśnie on po raz pierwszy zastosował ten rodzaj podziału stroficznego.

„Boska komedia” nie jest utworem typowo średniowiecznym. Dante wprowadził w nim wiele rozmaitych „unowocześnień”. Bardzo

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

  Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez... Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok

  „Boska komedia” Dantego powstawała od roku 1307 do 1321. Było to więc w epoce średniowiecza, którego koniec datuje się zazwyczaj na drugą połowę XV stulecia (1453 lub 1492). Jednakże w dziele włoskiego poety pojawiają się nie tylko motywy charakterystyczne dla wieków średnich, ale... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56