Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie - strona 5

pisemku”, które wydawali w obozie księża. Wspomniana wcześniej dziewczyna trafiła do obozu z getta w Polsce. Miała na imię Nina.

Kiedy ludzie zaczęli wychodzić z kościółka, przywiezieni transportem wnosili swoje toboły do koszar. Tadek postanowił pomóc nowopoznanej kobiecie. W salach ludzie tłoczyli się, przygotowując wszystko, co dało się zjeść. Kobieta z pogardą wyraziła się o nowym miejscu pobytu. Narrator stwierdził, że miejsce to nie jest ani kacetem, ani „wolnością” – to swego rodzaju kwarantanna. Nina zapytała jeszcze o to, czy Tadek nie chciał kiedyś wyjść poza mury. Mężczyzna odparł, że bał się, ponieważ strażnicy starannie pilnują. Groteskowe byłoby przeżyć wojnę i zginąć zaraz po niej.

Kobieta opowiedziała swoją historię. Przez sześć lat była katoliczką i starała się wierzyć. Od matki, która zginęła w Treblince, dostała książeczkę do modlitwy. Nawet urodę miała aryjską. Zakochała się w Polaku – komuniście nienawidzącym Żydów. Nie chciała go oszukiwać, napisała list, gdy zaciągnął się do wojska, po czym uciekła. Później wyznała Tadkowi, że kolejnego dnia uda się do następnego obozu, panicznie boi się tego, że trafi do Palestyny. Musiałaby wtedy wieść

Zobacz również

 • Bitwa pod Grunwaldem - plan wydarzeń

  1. Zarysowanie miejsca akcji – dziedzińca i poesesmańskich koszar, po których maszeruje Batalion 2. Przygotowania do mszy odprawianej przez arcybiskupa 3. Opis sali, w której spał Tadek oraz przybliżenie sylwetek jego towarzyszy 4. Ciągłe złośliwości mężczyzn (głównie pod adresem chorążego).

  Więcej
 • Bitwa pod Grunwaldem - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

  Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w Niemczech, najprawdopodobniej we Freimanie (tam przetrzymywany był autor przed uwolnieniem). Jest dzień 15 lipca 1945 r. Wojna już ucichła, a na terenie dawnej III Rzeszy stacjonują amerykańskie wojska.

  Więcej
 • Bitwa pod Grunwaldem - bohaterowie

  Narrator - Tadek - głównym bohaterem i narratorem opowiadania jest Tadek. Dzieli salę z kilkoma innymi byłymi więźniami, z który nie wiążą go mocne relacje, ale skoro zetknęli się ze sobą, muszą starać się koegzystować.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25