Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Balon - interpretacja i analiza

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Balon” to utwór okolicznościowy, zainspirowany faktycznym lotem balonem, jaki miał miejsce 10 maja 1789 roku w Warszawie. Nad miastem uniósł się wówczas Francuz Jean-Pierre Blanchard, wzbudzając powszechny entuzjazm. Naruszewicz nie był świadkiem tego zdarzenia, mimo to stworzył sugestywną odę na cześć ludzkich możliwości i osiągnięć.

Oda to gatunek mający charakter pochwalny i podniosły. Pisano je najczęściej ku chwale pewnych wzniosłych idei, wybitnych jednostek lub szczególnych wydarzeń. Czyniąc balon przedmiotem ody, poeta nadaje mu istotne znaczenie. Podobne utwory poświęcone przedmiotom pisał Naruszewicz już wcześniej („Kałamarz”, „Filiżanka”). W tym przypadku wybrał rzecz wówczas niezwykłą, niecodzienną.

Jednak to nie sam balon jest tu przedmiotem podziwu, ale ludzka pomysłowość:

(…) niezwykłych ludzi zuchwała para,/ zwalczywszy natury prawa,/ wznawia tor klęską sławny Ikara/ i na podniebiu już stawa (…).

Naruszewicz sławi geniusz człowieka, który zdolny jest wystąpić przeciwko obowiązującym prawom natury i poddać ją swojej woli.

Niezwykłość zdarzenia została podkreślona przez wyszukaną stylistykę. Poeta posługuje się inwersją, celowo zaburza szyk zdań: „Nabrzmiały kruszców

Polecamy również:

 • Franciszek Karpiński - biografia i twórczość

  Franciszek Karpiński urodził się w 1741 roku w Hołoskowie w rodzinie szlacheckiej z herbem Korab. Jego ojciec, Andrzej Karpiński, był miejscowym zarządcą, matka Rozalia pochodziła z rodziny Spendowskich. Franciszek kształcił się w stanisławowskim gimnazjum – szkole o chlubnych tradycjach i bardzo dobrej renomie Więcej »

 • Julian Ursyn Niemcewicz - biografia, dzieła

  Julian Ursyn Niemcewicz urodził się w 1758 na Podlasiu. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Po ukończeniu nauki w Korpusie Kadetów był adiutantem Adama Czartoryskiego. Więcej »

 • Józef Wybicki - biografia

  Józef Wybicki urodził się w 1747 roku w Będominie pod Kościerzyną. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej. Do szkół chodził krótko, jednak dzięki własnym wysiłkom i samokształceniu zdobył sporą wiedzę i wcześnie rozpoczął karierę polityczną. Miał zaledwie 20 lat, kiedy został posłem... Więcej »

 • Stanisław Staszic - biografia, poglądy i reformy

  Stanisław Staszic urodził się w 1755 roku w Pile w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec pełnił funkcję burmistrza miasta. Do seminarium duchownego uczęszczał Staszic w Poznaniu i w 1779 r. uzyskał świecenia kapłańskie, jednak nigdy nie sprawował funkcji kapłańskich. Naukę kontynuował w College de France, gdzie... Więcej »

 • Wolter - biografia i poglądy

  Właściwie François-Marie Arouet, francuski pisarz, dramaturg, filozof i historyk. Urodzony 21 listopada 1694 roku w Paryżu jako ostatnie dziecko bogatego notariusza. W 1704 roku rozpoczął edukację w kolegium jezuickim w Paryżu, a po jego ukończeniu bardzo szybko zyskał niezależność finansową dzięki rozmaitym... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');