Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku - streszczenie i plan wydarzeń - strona 3

akcję poszukiwawczą zaginionych ciał zmarłych bezdomnych.

Anita i Sasza kontynuują pogrzeb Johna, w tym czasie Sasza opowiada kobiecie o swojej przeszłości w Rosji i zamiłowaniach malarskich. Planuje powrócić do kraju i proponuje Anicie wspólny wyjazd.

Z krzaków wyskakuje Pchełka zazdrosny o Anitę i poi Saszę denaturatem, po którym mężczyznę potwornie boli głowa. Zza kulis dobiegają krzyki Anity, ale żaden z mężczyzn nie jest w stanie przyjść jej na pomoc. Wchodzi kobieta poszarpana i poraniona, pojawia się policja i zaczyna się akcja „oczyszczania parku”. Jeden z policjantów zdaje widowni relację z przebiegu akcji. Dementuje plotki o rzekomym grobie nieznanego Johna. Park otoczono grubym ogrodzeniem ,a Portorykanka Anita, która chciała przedostać się z powrotem – powiesiła się na głównej bramie.

Plan wydarzeń

1. Monolog policjanta w parku
2. Pojawienie się Żyda Saszy oraz Anity
3. Poszukiwania bezdomnego Johna
4. Spotkanie Saszy i Pchełki
5. Wspomnienia Saszy z dzieciństwa
6. Przygotowania do pogrzebu zmarłego Johna
7. Wspomnienia Anity z relacji z Johnem
8. Policyjna akcja oczyszczania parku
9. Samobójstwo Anity

Polecamy również:

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – opracowanie

  Janusz Głowacki napisał sztukę jako dramat współczesny w dwóch aktach. Po raz pierwszy została opublikowana w „Dialogu” w 1992 roku. Jest ona bezpośrednim nawiązaniem do słynnej greckiej tragedii Sofoklesa zatytułowanej Antygona. Więcej »

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – bohaterowie

  Jest centralną postacią sztuki, stanowiącą bezpośrednie nawiązanie do antycznej Antygony Sofoklesa. Kobieta jest zrozpaczona ponieważ umarł jej ukochany John. Wraz z dwoma towarzyszami planuje wykraść jego ciało z miejsca, gdzie przechowywani są wszyscy zmarli bezdomni. Planuje pochować je godnie w parku,... Więcej »

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – problematyka

  Najważniejszą wartością Antygony w Nowym Jorku jest propozycja innego spojrzenia na człowieka, a mianowicie z perspektywy jego uczuć, dość zagmatwanych, których sam nie rozumie. Historia sumienia jaka zostaje zaprezentowana w przypadku Anity jest schematem, który od wieków pojawia się... Więcej »

 • Antygona w Nowym Jorku, reż. Kazimierz Kutz – streszczenie, porównanie

  Antyczna tragedia autorstwa Sofoklesa została przeniesiona do współczesnego amerykańskiego parku położonego na dolnym Manhattanie. Jest to miejsce stanowiące azyl dla bezdomnych – jak się okaże do czasu  - władze miasta będą próbowały wydalić ich z terenu parku. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
vegas
2020-02-05 18:17:51
dobre P O M A R A Ń C Z O W E !!!!!!!!! :):):):)
Ostatnio komentowane
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11