Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku - streszczenie i plan wydarzeń - strona 2

odchodzi.

Po chwili wraca i spotyka Saszę, który pakuje wszystkie swoje rzeczy – boi się, że kolega będzie chciał wrócić do Rosji i próbuje odwieść go od tego pomysłu. Sasza wspomina swoje młode lata spędzone w Leningradzie – mieszkał obok mieszkania, w którym przesłuchiwało KGB – jako chłopiec słyszał różne krzyki a żeby je zagłuszyć – ustawiał radio najgłośniej jak mógł. Anita prosi znajomych o pomoc w zorganizowaniu pogrzebu Johna.

Akt II

Akcja przenosi się na molo na Bronxie – tam zwożone są trumny bezdomnych z całego Nowego Jorku. Przyjaciele sprawdzają po kolei wszystkie trumny w poszukiwaniu Johna. Sasza i Pchełka siedzą na ławce z trupem brodatego mężczyzny, stwierdzają jednak, że to nie John. Domyślają się również, że policja szykuje jakąś akcję na rozwiązanie problemu bezdomności w parku. Panowie biją się z powodu żony Pchełki Joli, po czym urażony Polak znów odchodzi. Anita i Sasza szykują jednak pogrzeb mężczyzny z brodą, kobieta szykuje ołtarz i mały poczęstunek, jednocześnie opowiada o swoim dzieciństwie i zmarłej matce. Tymczasem jedna ze świec zapala ubranie Johna. Anita wspomina jak policjanci niegdyś oskarżyli ją i Johna o publiczne uprawianie seksu. Policja przeprowadza

Polecamy również:

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – opracowanie

  Janusz Głowacki napisał sztukę jako dramat współczesny w dwóch aktach. Po raz pierwszy została opublikowana w „Dialogu” w 1992 roku. Jest ona bezpośrednim nawiązaniem do słynnej greckiej tragedii Sofoklesa zatytułowanej Antygona. Więcej »

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – bohaterowie

  Jest centralną postacią sztuki, stanowiącą bezpośrednie nawiązanie do antycznej Antygony Sofoklesa. Kobieta jest zrozpaczona ponieważ umarł jej ukochany John. Wraz z dwoma towarzyszami planuje wykraść jego ciało z miejsca, gdzie przechowywani są wszyscy zmarli bezdomni. Planuje pochować je godnie w parku,... Więcej »

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – problematyka

  Najważniejszą wartością Antygony w Nowym Jorku jest propozycja innego spojrzenia na człowieka, a mianowicie z perspektywy jego uczuć, dość zagmatwanych, których sam nie rozumie. Historia sumienia jaka zostaje zaprezentowana w przypadku Anity jest schematem, który od wieków pojawia się... Więcej »

 • Antygona w Nowym Jorku, reż. Kazimierz Kutz – streszczenie, porównanie

  Antyczna tragedia autorstwa Sofoklesa została przeniesiona do współczesnego amerykańskiego parku położonego na dolnym Manhattanie. Jest to miejsce stanowiące azyl dla bezdomnych – jak się okaże do czasu  - władze miasta będą próbowały wydalić ich z terenu parku. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
vegas
2020-02-05 18:17:51
dobre P O M A R A Ń C Z O W E !!!!!!!!! :):):):)
Ostatnio komentowane
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
2
Hanka • 2021-05-13 09:15:11
Piłsudski dla władzy dopuścił do walki między Polakami.
Marcin • 2021-05-12 07:52:49