Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Herbatka bostońska

Ostatnio komentowane
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
no ok
twój stary • 2019-06-11 15:44:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wydarzenie określane mianem „herbatki bostońskiej” to jeden z wczesnych epizodów rewolucji amerykańskiej, która doprowadziła do wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Była protestem mieszkańców Bostonu, miasta leżącego w Kolonii Zatoki Massachusetts, przeciwko polityce, jaką prowadziła Korona Brytyjska wobec kolonii położonych w Ameryce.

Ustawy Korony Brytyjskiej

Boston w XVIII wieku był bardzo ważnym miastem portowym, centrum handlu morskiego kolonii amerykańskich z Koroną. W II połowie XVIII wieku ceny herbaty na rynkach światowych znacznie spadły, do czego doprowadziła bardzo duża podaż herbaty (na rynku było więcej herbaty niż konsumenci potrzebowali). Ucierpieli na tym producenci herbaty z kolonii, lecz mimo niskich cen herbaty, poparli ich konsumenci amerykańscy. Mimo tego rząd brytyjski przyznał Kompanii Wschodnioindyjskiej prawo do sprzedawania herbaty w koloniach amerykańskich z pominięciem zwyczajowych ceł i podatków, co jeszcze bardziej obniżało jej cenę. Niezadowolenie narastało, aż do uchwalenia przez rząd brytyjski kolejnej niekorzystnej dla kolonii amerykańskich ustawy - „ustawy przymusowej”, która zakładała zamknięcie portu w Bostonie. Wydarzenie to stało się

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');