Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Herbatka bostońska

Ostatnio komentowane
Dzięki
Krysiula • 2019-10-22 17:26:25
czesc
sasman • 2019-10-22 18:51:54
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wydarzenie określane mianem „herbatki bostońskiej” to jeden z wczesnych epizodów rewolucji amerykańskiej, która doprowadziła do wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Była protestem mieszkańców Bostonu, miasta leżącego w Kolonii Zatoki Massachusetts, przeciwko polityce, jaką prowadziła Korona Brytyjska wobec kolonii położonych w Ameryce.

Ustawy Korony Brytyjskiej

Boston w XVIII wieku był bardzo ważnym miastem portowym, centrum handlu morskiego kolonii amerykańskich z Koroną. W II połowie XVIII wieku ceny herbaty na rynkach światowych znacznie spadły, do czego doprowadziła bardzo duża podaż herbaty (na rynku było więcej herbaty niż konsumenci potrzebowali). Ucierpieli na tym producenci herbaty z kolonii, lecz mimo niskich cen herbaty, poparli ich konsumenci amerykańscy. Mimo tego rząd brytyjski przyznał Kompanii Wschodnioindyjskiej prawo do sprzedawania herbaty w koloniach amerykańskich z pominięciem zwyczajowych ceł i podatków, co jeszcze bardziej obniżało jej cenę. Niezadowolenie narastało, aż do uchwalenia przez rząd brytyjski kolejnej niekorzystnej dla kolonii amerykańskich ustawy - „ustawy przymusowej”, która zakładała zamknięcie portu w Bostonie. Wydarzenie to stało się

Polecamy również:

  • Masakra bostońska - nazwiska zabitych, skutki

    5 marca 1770 roku przed budynkiem Royal Exchange Building (budynek Giełdy Królewskiej i budynek urzędu celnego) w Bostonie wybuchły zamieszki. Bostończycy sprzeciwiali się polityce rządu brytyjskiego nakładającej na kolonistów z Ameryki coraz to nowe podatki (cła) oraz... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =