Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Herbatka bostońska

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wydarzenie określane mianem „herbatki bostońskiej” to jeden z wczesnych epizodów rewolucji amerykańskiej, która doprowadziła do wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Była protestem mieszkańców Bostonu, miasta leżącego w Kolonii Zatoki Massachusetts, przeciwko polityce, jaką prowadziła Korona Brytyjska wobec kolonii położonych w Ameryce.

Ustawy Korony Brytyjskiej

Boston w XVIII wieku był bardzo ważnym miastem portowym, centrum handlu morskiego kolonii amerykańskich z Koroną. W II połowie XVIII wieku ceny herbaty na rynkach światowych znacznie spadły, do czego doprowadziła bardzo duża podaż herbaty (na rynku było więcej herbaty niż konsumenci potrzebowali). Ucierpieli na tym producenci herbaty z kolonii, lecz mimo niskich cen herbaty, poparli ich konsumenci amerykańscy. Mimo tego rząd brytyjski przyznał Kompanii Wschodnioindyjskiej prawo do sprzedawania herbaty w koloniach amerykańskich z pominięciem zwyczajowych ceł i podatków, co jeszcze bardziej obniżało jej cenę. Niezadowolenie narastało, aż do uchwalenia przez rząd brytyjski kolejnej niekorzystnej dla kolonii amerykańskich ustawy - „ustawy przymusowej”, która zakładała zamknięcie portu w Bostonie. Wydarzenie to stało się

Polecamy również:

  • Masakra bostońska - nazwiska zabitych, skutki

    5 marca 1770 roku przed budynkiem Royal Exchange Building (budynek Giełdy Królewskiej i budynek urzędu celnego) w Bostonie wybuchły zamieszki. Bostończycy sprzeciwiali się polityce rządu brytyjskiego nakładającej na kolonistów z Ameryki coraz to nowe podatki (cła) oraz... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');