Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zanieczyszczenie wód lądowych i wód morskich - przykłady: eutrofizacja, wycieki ropy, odpady plastikowe

Ostatnio komentowane
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zanieczyszczenie wód to wprowadzane do wody substancje nieorganiczne, organiczne, radioaktywne oraz ciepło (np. wody chłodzące z elektrowni cieplnych, charakteryzujące się niedoborem tlenu), powodujące niekorzystne zmiany właściwości fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych wody. Przyczyniają się one do śmierci organizmów wodnych, zmian ekosystemów wodnych oraz ograniczają lub uniemożliwiają wykorzystywanie wody do picia i celów gospodarczych.

Najwięcej zanieczyszczeń trafia do wód ze ściekami (komunalne i przemysłowe – do mórz dostają się z rzekami) oraz na skutek spłukiwania nawozów i środków ochrony roślin z pól. W przypadku mórz i oceanów największymi niebezpieczeństwami są obecnie: wycieki ropy naftowej z tankowców i platform wiertniczych oraz unoszące się w wodzie odpady z tworzyw sztucznych (plastikowe) dostarczane przez rzeki i spłukiwane z plaż. Odpady plastikowe są niebezpieczne dla zwierząt. Mogą się one w nie zaplątać i utonąć. Połknięte przez organizmy morskie, mogą zatykać ich przewody pokarmowe powodując śmierć głodową. Wody stojące (jeziora i zamknięte morza, np. Bałtyk) zagrożone są też eutrofizacją, czyli nadmiernym użyźnieniem. Niebezpieczne są też ścieki z kopalni.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Obieg wody w przyrodzie - opis, schemat

  Krążenie wody w przyrodzie (inne nazwy: cykl hydrologiczny, obieg wody w przyrodzie) to przemieszczanie się wody w przestrzeni geograficznej połączone z przemianami fazowymi wody. Zachodzą one pod wpływem energii dostarczanej od Słońca i grawitacji ziemskiej. Wyróżniamy wielki obieg wody w przyrodzie (w... Więcej »

 • Morza i oceany - podział wód wszechoceanu

  Ocean światowy (wszechocean) to inaczej wszystkie wody morskie na Ziemi. Stanowią one większość zasobów wód hydrosfery (97%). Morze i oceany pokrywają prawie 71% powierzchni Ziemi. Ich średnia głębokość wynosi ponad 3700 m. Największa głębia oceaniczna (Głębia Challangera) położona jest w Rowie... Więcej »

 • Wody lądowe

  Pod pojęciem wody lądowe rozumiemy:- wody podziemne iwody powierzchniowe (zwane też powierzchniowymi wodami śródlądowymi). Więcej »

 • Lodowce i lądolody na Ziemi - charakterystyka. Typy lodowców - opis

  W ostatnich 2 milionach lat (w plejstocenie) 32% powierzchni lądów na Ziemi było objęte zlodowaceniem. Współcześnie ok. 75% objętości plejstoceńskich lodowców stopiło się, gdyż żyjemy w interglacjale. Do dnia dzisiejszego przetrwały tylko 2 lądolody (grube – do 3-4 km warstwy lodu... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =