Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wody mineralne i geotermalne w Polsce - rodzaje, występowanie, charakterystyka - strona 2

w Karpatach (w nawiązaniu do Pienińskiego Pasa Skalicowego, m.in. w Szczawnicy, Piwnicznej, Muszynie, Wysowej i Rymanowie).
Wody chlorkowe to wody, w których składzie chemicznym dominuje jon chlorkowy – nawet do 70%  stężeń anionów (Cl-). Wody chlorkowe mają one charakter wód słonych i solanek. Występują one m.in. na:  Pomorzu (wydobycie w Ustce, Kołobrzegu, Świnoujściu),  Kujawach (m.in. Ciechocinek), Nizinie Mazowieckiej (Konstancin), w Karpatach i na Pogórzu Karpackim (m.in. Rabka). Jony Cl w wodach podziemnych mogą pochodzić z ługowania minerałów solonośnych oraz wtargnięcia wód morskich.
W rejonie zapadliska przedkarpackiego występują wody siarczkowe (m.in. w Busku-Zdroju, Swoszowicach w Krakowie i Horyńcu-Zdrój), często z innymi jonami (np. chlorkowym).
Wyróżnia się jeszcze inne wody mineralne: wody krzemowe, wody jodkowe, wody fluorkowe, wody bromkowe, wody żelaziste i inne.
Tylko w Sudetach (m.in. w Lądku-Zdrój) występują wody radoczynne. Zawierają one składniki – gazowy radon i stały rad o właściwościach promieniotwórczych.
Wody z poszczególnych źródeł mają często bardzo złożony skład; np. woda z źródła Franciszek z Wysowej w Karpatach jest szczawą wodorowęglanowo-chlorkowo-sodową, bromkową, jodkową, borową.

W Polsce za wody termalne uznaje się wody o temperaturze powyżej 20°C. Źródła wód termalnych nazywane są cieplicami. W Polsce wody termalne występują m.in. w Cieplicach na Dolnym Śląsku (44°C), w Ciechocinku (38°C) i na Podhalu, gdzie pozyskuje się je z odwiertów z głębokości 1540-1620 m (mają temperaturę 37°C). Wykorzystywane są  w celach rekreacyjnych (np. w Bukowinie Tatrzańskiej) oraz ogrzewczych (w Bańskiej Niżnej).

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

  • Jeziora w Polsce - największe, nagłębsze, typy jezior w Polsce

    Polska jest krajem obfitującym w jeziora. Średnia jeziorność (stosunek powierzchni zajmowanej przez jeziora do całkowitej powierzchni kraju wyrażony w %) Polski wynosi tylko 0,9%, ale w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich jest to 36% (w Szwecji średnio 8,5%).

    Więcej
  • Sieć rzeczna Polski - cechy, charakterystyka

    Większość terytorium Polski (99,7%) znajduje się w obrębie zlewiska Morza Bałtyckiego. Niewielkie skrawki terytorium naszego kraju zajmują też zlewiska: M. Północnego (0,1% powierzchni Polski) i M. Czarnego (0,2% powierzchni Polski).

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
srfgh
gfcvghj • 2020-05-27 15:15:07
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25
w ogóle nie przydatme
LoL • 2020-05-27 09:11:10
Cudaczek Wyśmiewaczek przyczepiał się do włosów.
raz i trzy • 2020-05-27 08:25:54