Woda mineralna to inaczej naturalna woda zawierająca w swym składzie rozpuszczone składniki mineralne w postaci jonów (jest ona zmineralizowana). Oprócz jonów może też zawierać rozpuszczone gazy: dwutlenek węgla (CO2) i siarkowodór (H2S). Zazwyczaj ma ona właściwości lecznicze, a występowanie wód mineralnych jest podstawą funkcjonowania wielu miejscowości uzdrowiskowych. Wody mineralne mogę pochodzić ze źródła (naturalny wypływ wody na powierzchnię) lub z wierceń.
Dawniej, aby zaliczyć daną wodę do wód mineralnych, musiała ona zawierać w litrze objętości przynajmniej 1000 mg (1 gram) substancji rozpuszczonych. Współcześnie kryterium ilościowe już nie obowiązuje, natomiast wody o mineralizacji >1 500 mg/l nazywa się wodami wysokozmineralizowanymi.
Jedno z częściej stosowanych kryteriów podziału wód mineralnych uwzględnia skład chemiczny wody.
Wody zawierające >1000 mg/l wolnego dwutlenku węgla to szczawy. Wśród jonów występujących w szczawach przeważa jon wodorowęglanowy (HCO3-), będący efektem reakcji dwutlenku węgla z wodą. Występowanie szczaw wiąże się z obszarami dawnej aktywności wulkanicznej. W Polsce występują one w Sudetach (m.in. w Świeradowie-Zdroju i Dusznikach-Zdroju) i