Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tereny podmokłe - jak powstają, gdzie występują?

Tereny podmokłe (albo mokradło, czy bagno) są to obszary o płytkim poziomie wód gruntowych (mniej niż 1 m), okresowo lub stale podtopione wodą z powodu utrudnionego odpływu wód powierzchniowych.

W bagnach w wyniku procesów humifikacji martwej materii organicznej w warunkach ograniczonego dostępu tlenu tworzy się torf. Stąd często, chociaż błędnie pojęcie torfowisko traktowane jest jako synonim pojęcia bagno.

Bagna tworzą się we wszystkich strefach klimatycznych świata. Największe przestrzenie zajmują na obszarach pokrytych wieloletnią zmarzliną, nadtapiającej się latem przy powierzchni ziemi (Syberia i północna Kanada) i w obszarach z klimatem równikowym wilgotnym. W tych obszarach i poza nimi najlepsze warunki dla ich rozwoju występują w obniżeniach terenowych: w dolinach i deltach dużych rzek, na pojezierzach, płaskich obszarach bezodpływowych, w nieckach krasowych. Mogą też również rozwijać się u podnóża stoków, w obrębie osuwisk i na płaskich wierzchowinach w górach (np. w Karkonoszach) oraz w obszarach nadmorskich (np. w odciętych zatokach morskich).

Dawniej w Europie bagna zajmowały znaczne obszary. W wyniku przekształcania naturalnych mokradeł w pastwiska i zmienianiu podmokłych łąk w pola orne (od Średniowiecza), prowadzenia odwadniających melioracji (od XIX w.) oraz gospodarczego użytkowania torfu ich powierzchnia znacznie się zmniejszyła. Mokradła naturalne i odwodnione zajmują obecnie około 14% powierzchni Polski. Najwięcej występuje ich w Polsce Środkowej, Północnej i Wschodniej.

Biebrza - mokradła
Biebrza - mokradła; autor: Wojsyl (04.2006), źródło: wikipedia.org
Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

 • Rzeki na powierzchni Ziemi - geografia

  Rzeka to naturalny ciek wodny, płynący w wyraźnie ukształtowanym korycie, czasami zalewający całą lub część doliny rzecznej (wezbranie, powódź).

  Więcej
 • Jeziora na powierzchni Ziemi - geografia. Jezioro - definicja

  Jeziora są śródlądowymi, naturalnymi zbiornikami wody, powstałymi przez napełnienie zagłębień terenowych wodą. Nie mają one bezpośredniego połączenia z morzem.

  Więcej
 • Wody podziemne - jak powstają, rodzaje, charakterystyka

  Wody podziemne to woda występująca w podłożu – w skałach skorupy ziemskiej i w pokrywie glebowej, przemieszczająca się w nich pod wpływem siły ciężkości i różnic ciśnienia hydrostatycznego. Pochodzi przede wszystkim z wsiąkania (infiltracji) wody opadowej i w mniejszym stopniu z kondensacji z pary wodnej, z magmy (woda j...

  Więcej
 • Zasoby wodne Ziemi i ich wykorzystanie - problem dostępu do wody

  Chociaż woda pokrywa 71% powierzchni Ziemi to aż 97% zasobów wód hydrosfery stanowią wody słone, zdatne do użycia dopiero po kosztownym odsalaniu (odsolenie 1 m3 wody to koszt około 0,5 dolara amerykańskiego). Najwięcej instalacji do odsalania wody znajduje się na Bliskim i Środkowym Wschodzie, gdzie dostępne jest tanie źr...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 2 =
mlwa
2016-05-19 16:11:18
ale jak i z czego powstają!? jak się tworzą??!!!!!!!
Ostatnio komentowane
lol
pojczek • 2020-04-07 19:23:24
nie jednak nie mam pojęcia co nawet tam napisali
tenktos • 2020-04-07 16:55:51
pomocne
owca • 2020-04-07 16:18:09
izy
fabianek • 2020-04-07 13:10:34
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14