Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego - strona 5

Produkty erupcji (gł. siarka) zabarwiają powierzchnię księżyca na żółto, pomarańczowo, czerwono, a nawet zielono.

Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi i jeden z 3 księżyców planet wewnętrznych. Ma średnicę równą prawie 3500 km (nieco ponad 25% średnicy Ziemi) i masę ponad 70 trylionów ton (nieco powyżej 1% masy Ziemi). Leży w odległości ponad 384 tys. km od Ziemi i obiega ją w okresie nieco ponad 27 dni. Z okresem obiegu Ziemi przez Księżyc wiąże się podział roku na miesiące. Powstał prawdopodobnie na skutek zderzenia pierwotnej proto-Ziemi z ciałem niebieskim o wielkości Marsa. Jego powierzchnię znaczą liczne kratery zderzeniowe. Jest to jedyne pozaziemskie ciało Układu Słonecznego, na którym stanęła stopa ludzka.

Europa – księżyc Jowisza o średnicy ponad 3100 km i gęstości około 3 g/cm3 – również ma złożoną strukturę wewnętrzną. Wewnątrz znajduje się żelazne jądro i krzemianowego płaszcza. Powierzchnię okrywa lód, pod którym znajduje się ocean wody o głębokości nawet 90 km. Przypuszcza się, że na jego dnie występować mogą kominy hydrotermalne. Biorąc pod uwagę to, że w podobnym środowisku mogły powstać jedne z pierwszych organizmów żywych na Ziemi, jest to jeden z

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
Gvfhghghghgg
2016-11-22 19:00:28
A co z Merkurym
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39