Kraje Zatoki Perskiej
PAŃSTWA, ICH LUDNOŚĆ I SYTUACJA POLITYCZNA
Zatoka Perska – o powierzchni ok. 233 tys. km2 – zlokalizowana jest w Azji Zachodniej i oddziela Płw. Arabski od wybrzeża Iranu (dawna nazwa – Persja). Zatoka Perska przez Cieśninę Ormuz i Zatokę Omańską łączy się z Morzem Arabskim.
Geologicznie Zatoka Perska położona jest w obrębie basenu sedymentacyjnego zbudowanego z jurajskich i kredowych skał osadowych (gł. wapieni i margli), który powstał u podnóża wypiętrzających się w orogenezie alpejskiej gór Zagros. W porowatych, przepuszczalnych kompleksach skał osadowych uwięzione zostały jedne z najbogatszych na świecie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Struktury roponośne ciągną się równolegle do pasma Zagros pod Zatoką Perską oraz na północ od niej (na utworzonej przez aluwia Eufratu i Tygrysu Nizinie Mezopotamii aż po okolice Kirkuku).
W połowie poprzedniej dekady szacowano, że rozpoznane zasoby ropy naftowej w rejonie Zat. Perskiej stanowią ok. 55% światowych zasobów tego surowca. Wydobywano tam wówczas prawie 30% ropy naftowej wydobywanej na świecie.
Ropę naftowa odkryto w regionie późno – dopiero w 1908 roku (w Iranie). W miarę jednak, jak jej znaczenie w gospodarce