Japonia - informacje, ludność, gospodarka i in. - Geografia

Japonia

TERYTORIUM  I  LUDNOŚĆ  PAŃSTWA
Powierzchnia: 377,9 tys. km2 (19. pod względem wielkości państwo Azji, uwzględniając Federację Rosyjską),
obejmuje Wyspy Japońskie i Wyspy Riukiu (dawne Królestwo Riukiu – zaanektowane przez Cesarstwo Japonii w 1879 roku) oraz kilka archipelagów wysp wulkanicznych na zachodnim Pacyfiku (Kazan Retto/Volcano Islands, Ogasawara/Wyspy Bonin i inne).
Przed II Wojną Światową pod władzą Japonii znajdował się też Tajwan/Formoza, Korea, południowy Sachalin i Kuryle, terytorium mandatowe Ligi Narodów w Mikronezji (dawna kolonia niemiecka – Mariany Północne, Palau, Karoliny, Wyspy Marshalla), a istniejące w Mandżurii (dziś Chiny Północno-Wschodnie) Cesarstwo Mandżukuo było marionetkowym państwem zależnym od Japonii.
Po przegranej przez Japonię II Wojnie Światowej terytoria te zostały utracone. Same Wyspy Japońskie były okupowane przez Amerykanów (do 1952 roku). Największa wyspa Wysp Riukiu – Okinawa wróciła pod cywilne rządy japońskie dopiero w 1971 roku.

Obecnie Japonia toczy spór terytorialny z Chińską Republiką Ludową o wyspy Senkaku/Diaoyu na Morzu Wschodniochińskim.
Nieuregulowane są też stosunki z Federacją Rosyjską. Japonia zrzekła się praw do Kuryli w traktacie z San Francisco z 1951 roku, ale interpretuje ten zapis inaczej niż Rosja (sukcesor Związku Radzieckiego, który zdobył te wyspy pod koniec II Wojny Światowej). Japończycy uważają bowiem, że najbardziej południowe Wyspy Kurylskie (Iturup, Kunaszyr, Szykotan) nie należą do tego archipelagu i Rosja okupuje je bezprawnie.
Niezbyt przyjazne stosunki Japonii z wschodnioazjatyckimi sąsiadami (Chiny, Korea) wynikają w dużym stopniu z bestialstwa armii i administracji japońskiej w trakcie działań wojennych i okupacyjnych. Wladze współczesnej Japonii (w której silny jest nacjonalizm i ksenofobia) w nie wystarczającym stopniu wyrażają żal za popełnione zbrodnie.

Liczba ludności (2010 r.): około 127,3 mln ludzi – 10. najludniejsze państwo świata (od 2008 roku liczba ludności Japonii zaczęła jednak się zmniejszać, szacunki wskazują, że do 2050 roku populacja Japonii będzie wynosić tylko ok. 100 mln).
Gęstość zaludnienia: średnio 337 osób/km2 – 2,7 razy więcej niż w Polsce.
Kraj charakteryzuje ujemny przyrost naturalny (2009 r.): -0,6‰ (jeszcze w 2000 roku był dodatni, a w latach 70.tych XX wieku był większy niż +10‰).
Ludność Japonii charakteryzuje się najdłuższa średnią długością życia na świecie (79,6 lat dla mężczyzn i 86,5 lat dla kobiet). Wynika to ze zdrowego trybu życia (m.in. nawyków żywieniowych) i dobrej opieki zdrowotnej.  Ma to też swoje złe konsekwencje – w połączeniu ze zmniejszającym się przyrostem naturalnym (efekt m.in. późnego zawierania małżeństw lub unikania ich zawierania) powoduje to szybkie starzenie się społeczeństwa japońskiego. Udział ludności w wieku ponad 64 lata wynosi w Japonii 27,3% całej populacji (też najwięcej na świecie). Dzieci i młodzież (mieszkańcy w wieku <20 lat) stanowią tylko Większość ludności Chin jest w w wieku produkcyjnym, osoby młodsze (0-19 lat) stanowią tylko 17% ludności Japonii. Piramida wieku jest więc piramidą regresyjną. Może okazać się, ze jedyna alternatywą dla japońskiego społeczeństwa (i gospodarki) będzie masowa imigracja osób w wieku produkcyjnym. Jest to jednak niechętnie widziane rozwiązanie z racji przywiązania do idei jednorodnego społeczeństwa japońskiego.

Społeczeństwo japońskie jest jednorodne etnicznie i kulturowo. Japończycy (Yamato) stanowią 98,5% mieszkańców kraju. Do lokalnych mniejszości etnicznych zaliczani są: Ajnowie (gł. z północnej wyspy Hokkaido – szacuje się ich liczbę na od 25 tys. do

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Przydały mi się te choroby
• 2022-10-02 10:10:41
Yyy
• 2022-10-01 13:23:41
Super przydało mi się to do zadania z Religii
• 2022-09-29 12:48:27
Dziękuję, pomogło mi w nauce :)
• 2022-09-29 12:05:27
Bardzo pomocny
• 2022-09-29 09:23:04