Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Klatka Faradaya

Klatka Faradaya to osłona, chroniąca urządzenia przed polem elekrostatycznym. Została wymyślona i skonstruowana w 1836 roku przez fizyka Michaela Faradaya w celu zaprezentowania podstawowych praw elektrostatyki.

Wykonana jest z metalowego, zamkniętego ekranu lub gęstej siatki, ponieważ metal nie absorbuje fal o długości zbliżonej do odlegości między atomami metalu, natomiast przez otwory siatki nie przenikają fale o długościach dużo większych od rozmiaru otworów siatki.

Zasada działania

Na powierzchni przewodnika potencjał elektryczny musi być w każdym miejscu równy, dlatego nie następuje wnikanie pola elektrycznego do środka klatki Faradaya, przez co wewnątrz nie występuje pole elektryczne.

Ponieważ w wyniku pojawienia się pola elektrycznego w przewodniku ładunki zaczynają się przemieszczać (zjawisko indukcji), ładunki znajdujące się na powierzchni klatki Faradaya powodują powstanie w środku klatki pola elektrycznego o przeciwnym zwrocie do zwrotu pola elektrycznego na zewnątrz klatki. Ładunki przemieszczają się aż do momentu zrównoważenia pola zewnętrznego przez pole wytworzone przez ładunki na powierzchni klatki. W wyniku tego zjawiska w klatce nie będzie pola elektrycznego, natomiast po jednej stronie klatki znajdą się ładunki dodatnie, a po drugiej ładunki ujemne.

Klatka Faradaya

Zobacz również

 • Elektrostatyka

  Elektrostatyka jest dziedziną fizyki, która zajmuje się badaniem stałych w czasie pól elektrycznych, wytworzonych przez nieruchome ładunki elektryczne oraz oddziaływaniami pomiędzy nimi.

  Więcej
 • Prąd stały

  Prąd stały to prąd elektryczny, którego kierunek przepływu oraz natężenie nie ulegają zmianom.

  Więcej
 • Pole magnetyczne

  Pole magnetyczne zdefiniowane jest jako właściwość przestrzeni polegającą na tym, że na umieszczone w niej magnesy (tj. ciała posiadające niezerowy moment magnetyczny) oraz poruszające się ładunki elektryczne działa siła, zwana siłą magnetyczną.

  Więcej
 • Prąd zmienny

  Prąd zmienny to prąd elektryczny, który w sposób cykliczny zmienia swój kierunek oraz natężenie. Zazwyczaj zmiany natężenia prądu zmiennego zachodzą w sposób sinusoidalny, gdyż z reguły jest on wytwarzany przez prądnice, które działają w oparciu o zjawisko indukcji elektromagnetycznej.

  Więcej
 • Kondensator

  Kondensator jest to urządzenie przeznaczone do gromadzenia energii elektrycznej.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
lol
pojczek • 2020-04-07 19:23:24
nie jednak nie mam pojęcia co nawet tam napisali
tenktos • 2020-04-07 16:55:51
pomocne
owca • 2020-04-07 16:18:09
izy
fabianek • 2020-04-07 13:10:34
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14