Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Klatka Faradaya

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Klatka Faradaya to osłona, chroniąca urządzenia przed polem elekrostatycznym. Została wymyślona i skonstruowana w 1836 roku przez fizyka Michaela Faradaya w celu zaprezentowania podstawowych praw elektrostatyki.

Wykonana jest z metalowego, zamkniętego ekranu lub gęstej siatki, ponieważ metal nie absorbuje fal o długości zbliżonej do odlegości między atomami metalu, natomiast przez otwory siatki nie przenikają fale o długościach dużo większych od rozmiaru otworów siatki.

Zasada działania

Na powierzchni przewodnika potencjał elektryczny musi być w każdym miejscu równy, dlatego nie następuje wnikanie pola elektrycznego do środka klatki Faradaya, przez co wewnątrz nie występuje pole elektryczne.

Ponieważ w wyniku pojawienia się pola elektrycznego w przewodniku ładunki zaczynają się przemieszczać (zjawisko indukcji), ładunki znajdujące się na powierzchni klatki Faradaya powodują powstanie w środku klatki pola elektrycznego o przeciwnym zwrocie do zwrotu pola elektrycznego na zewnątrz klatki. Ładunki przemieszczają się aż do momentu zrównoważenia pola zewnętrznego przez pole wytworzone przez ładunki na powierzchni klatki. W wyniku tego zjawiska w klatce nie będzie pola elektrycznego, natomiast po jednej stronie klatki znajdą się ładunki dodatnie, a po drugiej ładunki ujemne.

Klatka Faradaya

Polecamy również:

 • Elektrostatyka

  Elektrostatyka jest dziedziną fizyki, która zajmuje się badaniem stałych w czasie pól elektrycznych, wytworzonych przez nieruchome ładunki elektryczne oraz oddziaływaniami pomiędzy nimi. Więcej »

 • Prąd stały

  Prąd stały to prąd elektryczny, którego kierunek przepływu oraz natężenie nie ulegają zmianom. Więcej »

 • Pole magnetyczne

  Pole magnetyczne zdefiniowane jest jako właściwość przestrzeni polegającą na tym, że na umieszczone w niej magnesy (tj. ciała posiadające niezerowy moment magnetyczny) oraz poruszające się ładunki elektryczne działa siła, zwana siłą magnetyczną. Więcej »

 • Prąd zmienny

  Prąd zmienny to prąd elektryczny, który w sposób cykliczny zmienia swój kierunek oraz natężenie. Zazwyczaj zmiany natężenia prądu zmiennego zachodzą w sposób sinusoidalny, gdyż z reguły jest on wytwarzany przez prądnice, które działają w oparciu o zjawisko indukcji... Więcej »

 • Kondensator

  Kondensator jest to urządzenie przeznaczone do gromadzenia energii elektrycznej. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');