Klatka Faradaya

Klatka Faradaya to osłona, chroniąca urządzenia przed polem elekrostatycznym. Została wymyślona i skonstruowana w 1836 roku przez fizyka Michaela Faradaya w celu zaprezentowania podstawowych praw elektrostatyki.

Wykonana jest z metalowego, zamkniętego ekranu lub gęstej siatki, ponieważ metal nie absorbuje fal o długości zbliżonej do odlegości między atomami metalu, natomiast przez otwory siatki nie przenikają fale o długościach dużo większych od rozmiaru otworów siatki.

Zasada działania

Na powierzchni przewodnika potencjał elektryczny musi być w każdym miejscu równy, dlatego nie następuje wnikanie pola elektrycznego do środka klatki Faradaya, przez co wewnątrz nie występuje pole elektryczne.

Ponieważ w wyniku pojawienia się pola elektrycznego w przewodniku ładunki zaczynają się przemieszczać (zjawisko indukcji), ładunki znajdujące się na powierzchni klatki Faradaya powodują powstanie w środku klatki pola elektrycznego o przeciwnym zwrocie do zwrotu pola elektrycznego na zewnątrz klatki. Ładunki przemieszczają się aż do momentu zrównoważenia pola zewnętrznego przez pole wytworzone przez ładunki na powierzchni klatki. W wyniku tego zjawiska w klatce nie będzie pola elektrycznego, natomiast po jednej stronie klatki znajdą się ładunki dodatnie, a po drugiej ładunki ujemne.

Klatka Faradaya

Polecamy również:

  • Elektrostatyka

    Elektrostatyka jest dziedziną fizyki, która zajmuje się badaniem stałych w czasie pól elektrycznych, wytworzonych przez nieruchome ładunki elektryczne oraz oddziaływaniami pomiędzy nimi. Więcej »

  • Prąd stały

    Prąd stały to prąd elektryczny, którego kierunek przepływu oraz natężenie nie ulegają zmianom. Więcej »

  • Pole magnetyczne

    Pole magnetyczne zdefiniowane jest jako właściwość przestrzeni polegającą na tym, że na umieszczone w niej magnesy (tj. ciała posiadające niezerowy moment magnetyczny) oraz poruszające się ładunki elektryczne działa siła, zwana siłą magnetyczną. Więcej »

  • Prąd zmienny

    Prąd zmienny to prąd elektryczny, który w sposób cykliczny zmienia swój kierunek oraz natężenie. Zazwyczaj zmiany natężenia prądu zmiennego zachodzą w sposób sinusoidalny, gdyż z reguły jest on wytwarzany przez prądnice, które działają w oparciu o zjawisko indukcji... Więcej »

  • Kondensator

    Kondensator jest to urządzenie przeznaczone do gromadzenia energii elektrycznej. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
69696969
2020-10-06 15:34:14
Spoko wyjaśnione Na fizykę się przyda
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35