Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Barwa dźwięku

Ostatnio komentowane
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
o jo nie wierze ile tego jest jak jo nie zdom..
wahelxpompa • 2020-02-25 22:22:02
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dźwięki o tej samej wysokości (częstotliwości) i głośności (natężeniu), które są  generowane przez dwa różne źródła,  mogą być przez ucho ludzkie odróżnione. Dzieje się tak dlatego, że różne źródła mogą generować fale różniące się barwą. Fortepian brzmi inaczej niż trąbka, a skrzypce brzmią inaczej niż klarnet.

O barwie dźwięku decyduje częstotliwość i amplituda wyższych tonów harmonicznych (tzw. alikwotów), których częstotliwości są wielokrotnością tonu podstawowego – czyli najdłuższej fali (mającej najmniejszą częstotliwość), będącej składową dźwięku wysyłanego przez źródło.

Na rysunku przedstawiono wykresy dwóch dźwięków o tej samej częstotliwości i głośności, różniących się jednak barwą. Różnica jest wynikiem innego rozkładu tonów wyższych harmonicznych, co z kolei ma wpływ na kształt generowanych fal dźwiękowych.

Polecamy również:

  • Wysokość dźwięku

    Za wysokość odbieranego dźwięku odpowiedzialna jest częstotliwość fali, a ściślej mówiąc najniższa częstotliwość drgań źródła fali tzw. ton podstawowy. Więcej »

  • Natężenie dźwięku

    O głośności dźwięku decyduje wielkość fizyczna o nazwie natężenie dźwięku, którą można zdefiniować jako średnią szybkość z jaką dostarczana jest energia niesiona przez falę mechaniczną do jednostki powierzchni ośrodka. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =