Otrzymywanie amidów

Amidy  otrzymuje się najczęściej w reakcji chlorków kwasowych z aminami lub rzadziej w reakcji estrów z aminą.

Poniższy przykład przedstawia tworzenie benzamidu z benzoesanu etylu.

 

Reakcja estrów z amoniakiem jest jednak rzadko stosowana ze względu na niską wydajność. Chlorki kwasowe ragują z aminami gwałtownie z bardzo dobrą wydajnością, w reakcjach tych wykorzystuje się jedno jak i dwupodstawione aminy, nie stosuje się natomiast amin trzeciorzędowych (R3N). Poniższa reakcja przedstawia substytucje nukleofilową dimetyloaminy do chlorku benzoilu. W wyniku reakcji otrzymujemy N,N-dimetylobenzamid.

 

Można także stosować  1 ekwiwalent aminy do 1 ekwiwalentu chlorku kwasowego, wówczas jednak stosuje się inną zasade np. NaOH jak w przykładzie poniżej w którym z chlorkiem kwasowym reaguje N-metylopiperazyna dając N-metylopiperazyno benzamid .

 

Polecamy również:

  • Właściwości mocznika

    Mocznik to związek organiczny, diamid kwasu węglowego (karbamid). Mocznik jest białym bezzapachowym ciałem stałym o budowie krystalicznej. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma właściwości higroskopijne. Jego roztwór ma odczyn obojętny. Mocznik ulega hydrolizie kwasowej i zasadowej. Więcej »

  • Jakim reakcjom ulegają amidy?

    Roztwory amidów, pomimo wolnej pary elektronów na atomie azotu, wykazują odczyn obojętny. Ulegają reakcjom hydrolizy kwasowej i zasadowej. W wyniku hydrolizy zasadowej amidów II- i II-rzędowych powstają odpowiednio aminy I- i II-rzędowe. Amidy ulegają również reakcji acylowania... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
na czym polegają te fundacje i stowarzyszenia? brakuje tu wyjaśnienia i jakiegoś przyk�...
• 2024-11-05 17:38:04
Głupota w tekście! Janusz i Agnieszka się nie związali, bo byli bardzo bliskim kuzynos...
• 2024-10-27 17:40:49
Super
• 2024-10-21 17:09:20
Bardzo trudne.
• 2024-10-21 13:31:17
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03