Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zapłodnienie u człowieka – przebieg, etapy

Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi po połączeniu komórki jajowej z komórką plemnikową. Wówczas po połączeniu dwóch gamet powstaje zygota – nowa komórka, z której rozwinie się nowy organizm potomny.

Zapłodnienie – etapy

Pierwszym etapem jest proces uzdatniania plemników, czyli kapacytacja. Jest to szereg zmian biochemicznych, które zachodzą w plemniku, który znajduje się już w drogach rodnych kobiety. Następnie, plemniki przenikają komórki folikularne otaczające oocyt. Komórki ułożone dookoła oocytu tworzą strukturę nazywaną wieńcem promienistym. Pomiędzy komórkami warstwy ziarnistej a oocytem znajduje się osłonka przejrzysta. Plemniki penetrują ją aby móc przejść do następnego etapu zapłodnienia, jakim jest fuzja plemnika z komórką jajową. Po tym etapie oocyt drugiego rzędu przeprowadza podział. Następuje reakcja korowa czyli powolny blok przeciw polispermii. Jest to mechanizm zabezpieczający zygtotę przed wniknięciem wielu plemników. Kolejnym etapem jest reakcja osłony przejrzystej, a następnie ponowny blok przeciwko polispermii. Zapłodnienie kończy się wytworzeniem przedjądrzy żeńskich i męskich oraz kondensacją chromosomów z przedjądrzy oraz powstaniem zygoty.

Jakie cechy ma zygota?

Zygota jest komórką z jednym jądrem, ponieważ jądro plemnika i jądro komórki jajowej uległo zespoleniu. Posiada 46 chromosomów, które pochodzą od gamet rodziców – po 23 z każdej gamety. W wyniku podziałów zygoty dochodzi do powstania zarodka.

Komórka jajowa oraz plemnik
Komórka jajowa i komórka plemnikowa

Zobacz również

 • Budowa i funkcje łożyska

  Łożysko jest przejściowym narządem płodowym, co oznacza, że jest wytwarzane okresowo w ciele kobiety, niedługo po zapłodnieniu. W pełni ukształtowane łożysko zaczyna funkcjonować w organizmie matki ok. dwunastego tygodnia ciąży i pozostaje w nim do jej końca, kiedy to zaraz po porodzie zostaje wydalone jako tzw. popł&oacu...

  Więcej
 • Błony płodowe człowieka - charakterystyka

  Po raz pierwszy błony płodowe pojawiły się u gadów, następnie u ptaków oraz ssaków w tym także u człowieka. Pełnią one funkcję ochraniającą zarodek przed uszkodzeniami mechanicznymi, odżywiającą zarodek, a także zabezpieczają go przed nagromadzeniem zbyt dużej ilości substancji szkodliwych. Wyróżnia s...

  Więcej

Losowe zadania

 • Cechy sonetu

  Zdecyduj, który z opisów charakteryzuje sonet.   1. Kilkuwersowy utwór liryczny z wyraźnym morałem, napisany w tonie humorystycznym, bohaterami najczęściej są zwierzęta. 2. Utwór pisany 14-zgłoskowcem, rymowany, bohaterką zazwyczaj jest kobieta. 3. Utwór składający się z 14 wersów, rymow...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przyspieszenie grawitacyjne na innej planecie

  Jakie będzie przyspieszenie grawitacyjne na planecie, która ma 3 razy mniejszy promień od Ziemi i 2 razy mniejszą masę niż Ziemia?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Diastema ssaków

  Wyjaśnij, czym jest diastema i u jakich zwierząt występuje.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Przekształcanie z mowy zależnej na niezależną

  Przekształć zdania z mowy zależnej na niezależną. Kinga zapytała czy może jechać ze mną. Michał powiedział, że nie lubi Anity. Kasia krzynęła, że mam zamknąć drzwi. Marcin powiedział, że zobaczymy się we wtorek. Aga zapytała, czy lubię lody.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Uzgodnij reakcję redoks dla HClO3

  Uzgodnij poniższą reakcję redoks, określ jaki to typ reakcji i wyjaśnij na czym polega. Wskaż utleniacz i reduktor. Określ stopnień utlenienia chloru w każdej cząsteczce. HClO3 → ClO2 + HClO4 + H2O

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28