Zapłodnienie u człowieka – przebieg, etapy

Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Do zapłodnienia dochodzi po połączeniu komórki jajowej z komórką plemnikową. Wówczas po połączeniu dwóch gamet powstaje zygota – nowa komórka, z której rozwinie się nowy organizm potomny.

Zapłodnienie – etapy

Pierwszym etapem jest proces uzdatniania plemników, czyli kapacytacja. Jest to szereg zmian biochemicznych, które zachodzą w plemniku, który znajduje się już w drogach rodnych kobiety. Następnie, plemniki przenikają komórki folikularne otaczające oocyt. Komórki ułożone dookoła oocytu tworzą strukturę nazywaną wieńcem promienistym. Pomiędzy komórkami warstwy ziarnistej a oocytem znajduje się osłonka przejrzysta. Plemniki penetrują ją aby móc przejść do następnego etapu zapłodnienia, jakim jest fuzja plemnika z komórką jajową. Po tym etapie oocyt drugiego rzędu przeprowadza podział. Następuje reakcja korowa czyli powolny blok przeciw polispermii. Jest to mechanizm zabezpieczający zygtotę przed wniknięciem wielu plemników. Kolejnym etapem jest reakcja osłony przejrzystej, a następnie ponowny blok przeciwko polispermii. Zapłodnienie kończy się wytworzeniem przedjądrzy żeńskich i męskich oraz kondensacją chromosomów z przedjądrzy oraz powstaniem zygoty.

Jakie cechy ma zygota?

Zygota jest komórką z jednym jądrem, ponieważ jądro plemnika i jądro komórki jajowej uległo zespoleniu. Posiada 46 chromosomów, które pochodzą od gamet rodziców – po 23 z każdej gamety. W wyniku podziałów zygoty dochodzi do powstania zarodka.

Komórka jajowa oraz plemnik
Komórka jajowa i komórka plemnikowa

Polecamy również:

  • Budowa i funkcje łożyska

    Łożysko jest przejściowym narządem płodowym, co oznacza, że jest wytwarzane okresowo w ciele kobiety, niedługo po zapłodnieniu. W pełni ukształtowane łożysko zaczyna funkcjonować w organizmie matki ok. dwunastego tygodnia ciąży i pozostaje w nim do jej końca, kiedy to zaraz po porodzie zostaje wydalone jako... Więcej »

  • Błony płodowe człowieka - charakterystyka

    Po raz pierwszy błony płodowe pojawiły się u gadów, następnie u ptaków oraz ssaków w tym także u człowieka. Pełnią one funkcję ochraniającą zarodek przed uszkodzeniami mechanicznymi, odżywiającą zarodek, a także zabezpieczają go przed nagromadzeniem zbyt dużej ilości substancji szkodliwych.... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42