Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Błony płodowe człowieka - charakterystyka

Ostatnio komentowane
o
Matylda2 • 2020-01-26 15:25:13
jd
rakol • 2020-01-26 14:13:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Po raz pierwszy błony płodowe pojawiły się u gadów, następnie u ptaków oraz ssaków w tym także u człowieka. Pełnią one funkcję ochraniającą zarodek przed uszkodzeniami mechanicznymi, odżywiającą zarodek, a także zabezpieczają go przed nagromadzeniem zbyt dużej ilości substancji szkodliwych. Wyróżnia się cztery błony płodowe: owodnie, omocznie, kosmówkę oraz pęcherzyk żółtkowy.

Błony płodowe człowieka
Błony płodowe człowieka

 

Owodnia

Wyróżnia się trzy rodzaje owodni w zależności od miejsca, w którym występuje: owodnię pępowiową, owodnię pokrywającą łożysko i owodnię pokrywającą pęcherz płodowy. Otacza płód tworząc pęcherz wypełniony płynem owodniowym, który stanowi środowisko życia płodu. Głównym zadaniem płynu owodniowego jest ochrona rozwijajacego się płodu przed urazami mechanicznymi, wysychaniem oraz zmianami temperatury. Płyn owodniowy wykorzystuje się do badania prenatalnego – amniopunkcji. Zawarty w płynie złuszczony nabłonek zarodka jest materiałem diagnostycznym.

Omocznia

Umiejscowiona jest pomiędzy owodnią a kosmówką, w póżniejszym czasie dochodzi do zrośnięcia się tych błon i powstania naczyń krwionośnych, które z kolei przekształcą się w tętnice i żyłę pępowinową. Zadaniem omoczni jest magazynowanie niepotrzebnych produktów przemiany materii zarodka.

Kosmówka

Jest błoną zewnętrzną. U człowieka kosmówka w swojej strukturze posiada wiele, różnie wykształconych kosmków. Wyróżnia się kosmówkę gładką oraz kosmówkę kosmatą. Ten drugi typ łączy się z doczesną podstawową i w ten sposób tworzy łożysko.

Pęcherzyk żółtkowy

Błona, która otacza żółtko - materiał zapasowy zarodka. Wraz z jego rozwojem ilość żółtka zmniejsza się. Wyróżnia się trzy stadia rozwoju pęcherzyka żółtkowego: pęcherzyk pierwotny, pęcherzyk wtórny i pęcherzyk ostateczny.

Polecamy również:

  • Budowa i funkcje łożyska

    Łożysko jest przejściowym narządem płodowym, co oznacza, że jest wytwarzane okresowo w ciele kobiety, niedługo po zapłodnieniu. W pełni ukształtowane łożysko zaczyna funkcjonować w organizmie matki ok. dwunastego tygodnia ciąży i pozostaje w nim do jej końca, kiedy to zaraz po porodzie zostaje wydalone jako... Więcej »

  • Zapłodnienie u człowieka – przebieg, etapy

    Do zapłodnienia dochodzi po połączeniu komórki jajowej z komórką plemnikową, wówczas po połączeniu dówch gamet powstaje zygota – nowa komórka, z której rozwinie się nowy organizm potomny. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =