Transformacja nowotworowa komórek

Na czym polega proces nowotworzenia?

Innym terminem określającym to zjawisko jest kancerogeneza. Proces ten zachodzi w materiale genetycznym (DNA) komórki i składa się z wielu etapów. Na skutek mutacji dochodzi do zmian w materiale genetycznym komórki przez co może dojść do niekontrolowanych podziałów komórki lub wyciszenia mechanizmów prowadzących do apoptozy. Prowadzi to do powstania nowotworów. Proces ten trwa wiele lat i jest wywoływany czynnikami karcynogennymi. Takimi czynnikami są: promienie UV, onkowirusy, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Czas trwania nowotworzenia zależy w dużej mierze od tkanki w której ten proces zachodzi.

Etapy nowotworzenia

inicjacja – dochodzi do uszkodzenia DNA poprzez spontaniczną mutację lub czynnik karcynogenny. Kiedy mechanizmy naprawcze lub kierujace komórkę na szlak apoptozy zawiodą, wówczas komórka wchodzi w kolejny etap;

promocja – czynniki odpowiedzialne za intensywny wzrost i podziały komórek zostają aktywowane. Liczba zachodzących mutacji ulega zwiększeniu, mechanizmy naprawcze w komórce nie działają. Zbieg tych zdarzeń prowadzi do intensynwej proliferacji komórek z uszkodzonym materiałem genetycznym;

progresja – rozpoczęcie tego etapu jest nieodwracalne. Dochodzi do powstania nowotworu. Na tym etapie dochodzi także do nagromadzenia się zmian w postaci zaburzeń w szlakach biochemicznych w komórkach a także zmian w kariotypie. Dochodzi także do uzłośliwienia nowotworu;

inwersja – ten etap często jest traktowany jako osobny. Podczas niego dochodzi do ujawnienia zmian w wyglądzie komórek nowotworowych a także pojawienia się kolejnych mutacji.

Polecamy również:

 • Choroby alergiczne – przyczyna, objawy, charakterystyka, leczenie

  Choroby alergiczne zwane powszechnie alergiami są obecnie jednymi z najbardziej popularnych schorzeń, które dotyczą od 10-30% społeczeństwa. Wywołane są przez alergeny, czyli substancje, które są przyczyną nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. U osób uczulonych... Więcej »

 • Choroby zakaźne – przyczyna, objawy, charakterystyka, leczenie

  Choroby zakaźne to grupa chorób sklasyfikowanych razem ze względu na swój charakter i drogę rozprzestrzeniania się. Stanowią one poważny problem dla społeczeństwa, gdyż zagrażają zdrowiu i życiu dużych grup ludzi. W przypadku zachorowań występujących na danym terenie w określonym czasie, w liczbie... Więcej »

 • Doping - szkodliwe działanie na organizm człowieka

  Środki dopingujące są substancjami chemicznymi, które są stosowane w celu sztucznego polepszenia sprawnośći fizycznej. Stosowanie takich środków przez zawodników sportowych powoduje ich dyskwalifikacje oraz jest zakazane. Do środków dopingujących zalicza się: testosteron, erytropoetynę... Więcej »

 • Cukrzyca typu 2 - objawy, leczenie, charakterystyka

  Cukrzyca jest zaliczana do chorób metabolicznych, w jej przebiegu u pacjentów wystepuje podwyższony poziom glukozy we krwi. Przyczyną hiperglikemii jest niedostatek insuliny – hormonu produkowanego przez komórki beta trzustki. Nieleczona cukrzyca może być przyczyną uszkodzeń... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19