Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Tkanka nabłonkowa

Ostatnio komentowane
siema kto lubi disa ten frajer pompka
antydis • 2020-02-27 08:18:32
cienko
WOOO • 2020-02-26 18:33:17
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
JD SZMATE
antydis • 2020-02-27 08:18:54
„Alkiny to węglowodory nienasycone, zawierające co najmniej jedno potrójne wiązanie ...
grzegorz • 2020-02-26 10:55:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tkanka nabłonkowa to najmniej wyspecjalizowana i najstarsza ewolucyjnie tkanka, która rozwija się z trzech lisków zarodkowych (ektodermy, endodermy i mezodermy). Zbudowana jest z jednojądrzastych ściśle do siebie przylegających komórek (między którymi prawie nie występuje substancja międzykomórkowa) położonych na błonie podstawnej (stad nazwa tkanki), czyli bezkomórkowej substancji zawierającej włókna kolagenowe.

Tkanka nabłonkowa nie jest unaczyniona, a substancje odżywcze pobierane są z leżącej pod nią tkanki łącznej właściwej. Nabłonki mają duże zdolności regeneracyjne (podziałowe).

Pomiędzy komórkami nabłonka występują różne rodzaje połączeń międzykomórkowych. Desmosomy i połączenia zwierające mają podobną strukturą – tworzą połączenia zatrzaskowe, które silnie spajają ze sobą komórki. Połączenia komunikacyjne zbudowane są z białkowych kanalików, którymi transportowane są małe jony i cząsteczki rozpuszczalne w wodzie. Połączenia zamykające uszczelniają przestrzenie między komórkami nabłonka, przez co zapobiegają przepływowi substancji.

Głównym kryterium podziału nabłonków jest kształt komórek oraz liczba ich warstw. Komórki mogą być płaskie, sześcienne lub walcowate, a nabłonki

Polecamy również:

  • Tkanka łączna

    Tkanka łączna zbudowana jest z komórek zróżnicowanych pod względem morfologicznym i fizjologicznym oraz substancji międzykomórkowej. Zrąb substancji międzykomórkowej stanowi bezpostaciowa substancja podstawowa, w której zanurzone są włókna... Więcej »

  • Tkanka mięśniowa

    Tkanka mięśniowa wywodzi się z mezodermy (tylko mięsień rzęskowy źrenicy i mięsień gładki gruczołów potowych są pochodzenie ektodermalnego). Więcej »

  • Tkanka nerwowa i tkanka glejowa

    Tkanka nerwowa zbudowana jest komórek nerwowych (neuronów), których główną funkcją jest odbieranie bodźców i przesyłanie informacji w postaci impulsów nerwowych. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =